در محوطه سازمان محیط زیست کشور، هیچ پرنده ای وجود ندارد!!!؟

گروه محیط زیست چیچست نیوزبه نقل از زندگی سالم -شهره علی پور:در حاشیه: قبل از مصاحبه، دکتر کهرم به بیرون از پنجره اتاق خود در سازمان حفاظت محیط زیست کشور اشاره کردند و گفتند: اینجا را ببینید! بنده هر روز برای پرندگان، گندم می پاشم، اما هیچ پرنده ای وجود ندارد که این دانه ها را بخورد و جای تأسف است که در سازمان محیط زیستی که در پارک پردیسان واقع شده است، پرنده ای وجود ندارد!!!؟

 

شهره علی پور: در نشست خبری روز شنبه ۱۰ اسفند ماه با حضور معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و خبرنگاران حوزه محیط زیست کشور، اعلام شد طبق توافق صورت گرفته با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مقرر شده است که خط تولید سلاح شکاری در کشور، تعطیل شود و همچنین احتمال دارد صدور مجوز شکار به مدت پنج سال و صید آبزیان به مدت سه سال لغو شود، و نتیجه نهایی این تصمیم تا پایان سال اعلام خواهد شد. اعلام این موضوع، بازتاب رسانه ای زیادی تاکنون داشته است. در همین رابطه، خبرنگار وب سایت خبری زندگی سالم با دکتر اسماعیل کهرم، مشاور عالی رئیس سازمان محیط زیست کشور و کارشناس محیط زیست به گفتگو نشسته است.

d.rkahrom

 

آیا شما از وضعیت فعلی محیط زیست، حیوانات و طبیعت در ایران راضی هستید یا خیر؟
هیچ فعال محیط زیستی نیست که از وضعیت محیط زیست اکنون ایران راضی باشد؛ در ۸ سال اخیر، محیط زیست ایران مورد بی مهری و بی توجهی در دولت های گذشته قرار گرفته است؛ متاسفانه نه بودجه ای تخصیص داده می شد و نه ارزش و بهایی به محیط زیست کشور عزیزمان داده می شد. در طی این سال ها سازمان حفاظت محیط زیست، سازمانی بدون پول و اعتبار بوده و کمترین اهمیت را در بین سازمان های دیگر داشته است.

دو رئیس سابق محیط زیست، گوی سبقت را در تخریب محیط زیست ربودند و منابع طبیعی زیادی از جمله میانکاله، واگذار و استخراج معادن در مناطق چهارگانه سازمان انجام شد.

با ورود خانم دکتر ابتکار به این سازمان، روحیه مضاعفی به این مجموعه داده شده است؛ محیط بانان و حتی عامه مردم، احساس رضایت می کنند که یک انسان باتجربه در خصوص محیط زیست، ریاست سازمان را به عهده گرفته است و متقابلا به همان اندازه نیز میزان توقعات، بسیار زیاد شده است وحتی در بسیاری از موارد غیرمنطقی!!

با توجه به اینکه در ۸ سال اخیر بیش از۶۰% از استانداردهای محیط زیست کاهش یافته، از نظر شما چقدر زمان می برد تا دوباره به وضعیت قبل از آن برگردیم و محیط زیست بهتری داشته باشیم؟
ای پی آی(EPA) یا همان استاندارد ضریب عملکرد زیست محیطی، هر سال توسط دانشگاه ییل آمریکا در تمام دنیا محاسبه می شود، و رتبه ما در ۱۶۴ کشور دنیا بسیار پایین و نزدیک به سقوط است و کشورهای سوئد، نروژ، انگلیس و… در رأس قرار دارند. در سال های اخیر کاهش استانداردها فقط به محیط زیست مربوط نمی شود و سازمان آب، شهرداری و وزارت بهداشت نیز در آن دخالت دارند.

ما از زیر صفر شروع کرده ایم و تصورم بر این است که با تلاش و نیروی ایمان، انشاءالله ظرف یک و نیم سال آینده به راستی بتوانیم روی غلطک بیفتیم و در زمینه قوانین و مقررات، پیشروی حفاظت از تالاب ها و تثبیت محیط زیست رنجور کشور خواهیم بود.

در خبرها آمده بود که سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای سال ۹۳ و احتمالا برای ۳ تا ۵ سال آینده، کلیه مجوزهای شکار را باطل، اعلام می کند. سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص، کدام تمهیدات لازم را اندیشیده است؟
بنده با ۵ سال ممنوعیت مخالفم، زیرا شکار، بدون مجوز شود، مسلما عواقبی خواهد داشت. بنده معتقدم یک یا دو سال، سازمان بایستی مجوزهای شکار را لغو، و اثرات آن را بررسی کند و در این مدت هم به تشدید مجازات اصرار بورزیم و اگر کسی در این مدت، اسحله خود را تحویل نداد و غیر قانونی اقدام به شکار کرد، مجازات سخت تری برایش در نظر گرفته شود. در شمال ایران دو کَل را شکار کردند و به ۴۴ ماه زندان محکوم شدند. اما به موازات آن باید فرهنگ سازی شود. صدا و سیما، رسانه ها، حامیان محیط زیست و… همه و همه می توانند در فرهنگ سازی مقابله با شکار، سازمان را یاری رسانند.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و قرار گرفتن دکتر ابتکار در رأس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، شاهد حضور فعال سازمان های مردم نهاد(NGO ها) و فعالیت بیشتر حامیان و فعالان محیط زیست کشور بودیم. ارزیابی شما از ادامه این حرکت ها در آینده چیست؟
دکتر ابتکار در دوره هشت ساله سابق آنقدر به ان جی او ها بها دادند که تعداد آن ها به ۷۰۰ رسید و حتی یک نمونه از آن ها با نام صلح سبز ۶۰۰ عضو داشت. در آن زمان، دفتری تحت عنوان مشارکت مردمی گشایش یافت که از سوی سازمان، حمایت کامل می شد. اما در دولت احمدی نژاد، ان جی او ها افت شدیدی داشتند، به دلیل اینکه ایشان معتقد بودند که امریکا از طریق ان جی او ها قصد نفوذ به حریم کشور را دارد و از این طریق، پاتک می زند!!! اما دکتر ابتکار تعهد دادند که از ان جی او ها حمایت کامل شود.

بنده به نمایندگی از ان جی او ها به بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نامه نوشته و عنوان کرده ام که از این تحریم ها خسته شده ایم. امروز نگرش دولت و سازمان به ان جی او ها و حامیان محیط زیست، عوض شده است. باید یک قدم، ما و یک قدم، ان جی او ها بردارند و حتما آموزش ببینند و سپس آموزش دهند. از نظر ما ان جی او ها عصای دست سازمان هستند. اما متاسفانه ان جی او ها فعال نیستند و در بسیاری از جلسات، حضورشان کمرنگ شده و تعداد اندکی حضور مستمر دارند.

در پایان، چنانچه صحبت خاصی دارید، بفرمایید.
در سفری که به زاهدان داشتم، پیرمردی مسن در فرودگاه، بنده را دیدند و گفتند: این فرصت به دست آمده را چند ماه پیش تصور نمی کردیم. به مردم عزیزمان بگویید که این فرصت را از دست ندهند؛ فرصتی که شاید هرگز تکرار نشود؛ آن را مغتنم شمارید و با نیت خیر، این دولت را برای انسجام بخشیدن به فعالیت هایش حمایت کنید. تنها زمانی می توان موفق بود که تمامی مردم ایران در راستای پیشرفت وطن، همکاری و همفکری داشته باشند.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :