دستگیری کشتارچیان حواصیل و فلامینگو در گمیشان

گروه محیط زیست چیچست نیوز: دو کشتارچی فلامینگو و حواصیل خاکستری در گمیشان استان گلستان دستگیر شدند.

 

 

بگزارش چیچست نیوزبنقل از ایران سبز : مامورین واحد محیط بانی شهرستان گمیشان در یک عملیات شبانه موفق به دستگیری این کشتارچیان در مجاورت اسکله خواجه نفس در سواحل شهرستان گمیشان شدند.
در این ماموریت که در اجرای گشت و کنترل نوروزی اکیپ سیار یگان حفاظت محیط زیست شهرستان گمیشان و بندر ترکمن اجرا شد، کشتارچیان به همراه یک قبضه سلاح شکاری دولول قاچاق و یک قطعه فلامینگو و یک حواصیل خاکستری دستگیر و هشت فشنگ نیز از آنان کشف گردید.
متخلفین دستگیر شده با تشکیل پرونده به محاکم قضایی معرفی و از آنان بابت شکار فلامینگو و حواصیل خاکستری مبلغ شش میلیون و ۸۰۰ هزار ریال اخذ و به حساب اداره کل محیط زیست استان گلستان واریز شد.

 

فلامینگوها 15 تا 20 سال عمردارند

فلامینگوها ۱۵ تا ۲۰ سال عمردارند

فلامینگو از پرندگان در معرض خطر انقراض است و سواحل دریاها، تالاب ها و رودخانه های عریض از مهمترین زیستگاه های این گونه ارزشمند محسوب می شود.
حواصیل خاکستری نیز پرنده ای از تیره حواصیلیان و راسته لک لک سانان است، طول این پرنده حدود ۹۳ سانتی متر بوده و دارای منقاری نسبتا بزرگ، قوی و زرد رنگ و پاهای بلند است.
گلستان از جمله معدود تنفس گاه های گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایران است؛ این استان به عنوان ایرانی کوچک از کوه، دریا، جنگل، دشت و بیابان به صورت یکجا برخوردار است و به گفته مسوولان محیط زیست ۱۱۴ گونه پرنده مهاجر در این منطقه زمستان گذرانی و بعضا زاد و ولد دارند.
از سوی دیگر برای متخلفان و شکارچیان غیرمجاز در پناهگاه های حیات وحش که از مناطق شکار مطلقا ممنوع محسوب می شود، قانونگذار علاوه بر جریمه تا سه سال حبس نیز پیش بینی کرده است.

حواصیل های سفیدوطوسی

حواصیل های سفیدوطوسی

سواحل و آبگیرهای شهرستان ترکمن و گمیشان و بویژه تالاب گمیشان از محل های زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و گونه های بومی است.
در این خصوص تالاب بین المللی گمیشان زیستگاهی منحصر به فرد با وسعت بیش از ۲۰ هزار هکتار است که ۱۴ هزار هکتار آن جزو مناطق شکار و صید و تیراندازی ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست است.

شهرستان های گمیشان و بندرترکمن در شمال غرب استان گلستان واقع بوده و هر کدام افزون بر ۶۰ هزار نفر جمعیت دارند.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :