درحاشیه سفراردوغان:نمایندگان مجلس ایران در سطح من نیستند

گروه سیاسی چیچست نیوز: درپی اظهارات بلندپروازانه اردوغان وواکنش دیپلماتیک ووزین ظریف ،برخی نمایندگان بجای ارائه تحلیل دیپلماتیک با الفاظی غیردیپلماتیک وچاله میدانی مانند”اردوغان بگویدغلط کردم”شان فرهنگ اصیل نظام مقدس چمهوری اسلامی را زیرسئوال میبرند…

 

 

 

حاشیه های سفر رجب پاشا اردوغان به ایران!
نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: اردوغان بگوید غلط کردم تا اورا به ایران راه دهیم!/ اردوغان: سفر به تهران را لغو نمیکنم، نمایندگان مجلس ایران در سطح من نیستند.
به گزارش چیچست نیوزبنقل از پارسینه، ماجرا از آنجا شروع شد که : «رجب طیب اردوغان» در مصاحبه با شبکه خبری فرانس ۲۴، ضمن اعلام حمایت ترکیه از حمله عربستان به یمن، از نقش ایران در تحولات عراق و یمن انتقاد کرد.

 

رئیس جمهور ترکیه با متهم کردن ایران به تلاش برای تسلط بر منطقه خاورمیانه مدعی شد که تلاش‌های تهران آنکارا، عربستان و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را «به ستوه» آورده است.

 

پیش از این مصاحبه نیز اردوغان در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که «ایران در تلاش برای تسلط بر منطقه است، آیا می‌شود این را تحمل کرد؟ این موضوع، ترکیه، عربستان و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را به ستوه آورده است. این امر واقعا تحمل کردنی نیست و ایران باید متوجه این مسئله باشد».

این اظهارات عجیب به اینجا ختم نشد و اردوغان در ادامه گفت: اردوغان با اشاره به تلاش عراق برای نابودی داعش گفت: هدف ایران از مبارزه با داعش، افزایش نفوذ در عراق است. در واقع ایران در حال تعقیب داعش است تا جای ان را در منطقه بگیرد.

این اظهارات اردوغان در ابتدا با واکنش وزیر خارجه ایران روبرو شد :

به گزارش پارسینه،محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص سخنان اخیر رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت: ما برای روابط استراتژیک خود با ترکیه در زمینه‌های مختلف اهمیت و احترام زیادی قائل هستیم. در شرایط فعلی باید تلاش تمامی کشورها در جهت استقرار ثبات و جلوگیری از گسترش ناامنی در منطقه باشد.

ظریف افزود: کسانی که با اشتباهات استراتژیک و سیاست‌های بلند پروازانه خود، خسارات جبران ناپذیری به بار آورده‌اند، بهتر است با اتخاذ سیاست‌های مسئولانه از ظرفیت‌های موجود جهت ایجاد آرامش و همگرایی در منطقه استفاده کنند.
پس از ظریف حسین شریعتمداری در خصوص اظهارات اردوغان گفت: سفر اردوغان به ایران اهانت به مردم ایران است

حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان دوباره اظهارات اخیر اردوغان در مصاحبه با فرانس ٢۴ گفت: موضع وقیحانه اردوغان علیه ایران را نباید به حساب خود او نوشت چرا که او به قول مرحوم نجم الدین أربکان از خود اراده ای ندارد و توضیح می داد که مردم ترکیه از اردوغان انتظار انگور داشتند ولی إسرائیلی ها از او شراب ساختند.

شریعتمداری افزود: اردوغان در مصاحبه با فرانس ٢۴ ، اتهاماتی رابه ایران نسبت داده که بارها از سوی مثلث غربی، عبری و عربی علیه ایران مطرح شده است . در عرف دیپلماتیک ردیف کردن این اتهامات آن هم در آستانه سفر به تهران مفهوم ویژه ای دارد مخصوصا آن که اردوغان در همین مصاحبه می گوید که « قبلاً در أین باره با مقامات ایران گفت و گو کرده ایم ولی نتیجه ای نداشته است » !

وی تصریح کرد:از این روی در شرایط کنونی سفر اردوغان به ایران بعد از آن همه اهانت ، توهین آشکار به مردم و نظام است و از سوی دیگر می تواند در افکار عمومی ملت های مسلمان به این توهم خطرناک دامن بزند که گوئی اتهامات مطرح شده از سوی اردوغان قابل اعتناء بوده و او به گفته خود برأی نصیحت مسؤلان جمهوری إسلامی ایران عازم سفر به تهران است
ورود مجلس در خصوص سفر اردوغان به تهران
به گزارش پارسینه،اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حاشیه مراسم ختم همسر آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در جمع خبرنگاران درباره اظهارات ضدایرانی رئیس‌جمهور ترکیه گفت: با توجه به اظهارنظرهای اردوغان علیه ایران باید سفر وی به تهران لغو شود تا متوجه شود که اگر سخنانی بی‌ربطی بزند با آن برخورد می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت امور خارجه این سفر را لغو خواهد کرد، گفت: اگر هم وزارت امور خارجه سفر رئیس‌جمهور ترکیه به ایران را لغو نکند، مجلس هفته آینده این موضوع را پیگیری خواهد کرد.
وزارت خارجه: در سفر اردوغان تغییری به وجود نیامده است

حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه روز یکشنبه (۹ فروردین) در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به اظهارات اخیر اردوغان سفر وی به تهران لغو شده است، گفت: «طبق اطلاعاتی که داریم برنامه سفر وی تغییری نکرده است.»

وی در ادامه گفت: «محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به صورت شایسته اظهارات اردوغان را پاسخ داده است.»

قشقاوی تصریح کرد: «شرایط منطقه به گونه‌ای است که به جای فرافکنی، همه کشورهای منطقه باید سعی کنند با درک واقعیت موجود و با توجه به شرایط با اهتمام به تعامل بیشتر مشکلات را حل کنند.»
واکنش اردوغان پس از این انتقادات
رییس جمهور ترکیه در خصوص انتقادات درخصوص سفرش به ایران، گفت: دو صدای مختلف از ایران در این مورد شنیده شد، آنان مخاطب من نیستند، می رویم و یا نمی رویم ولی در شرایط فعلی تغییری در برنامه سفرم به ایران صورت نگرفته است.
نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس: اردوغان بگوید غلط کردم تا اورا به ایران راه دهیم
منصور حقیقت پور عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی درباره علل اظهارات توهین آمیز اردوغان نسبت به ایران گفت: اردوغان در یک توهم بازگشت به جغرافیای عثمانی به سر می برد. وی فکر میکند می تواند به عنوان سلطانی فاتح جای سایر سلاطین امپراطوری عثمانی را بگیرد.

به نظر ما با این شرایط اردوغان نمی تواند به ایران بیاید. اولا اردوغان باید اظهاراتش را اصلاح کند و هر وقت اعلام کرد غلط کرده است و از هزیان گویی و عربده کشی دست برداشت می توانیم حضور وی در ایران را بررسی کنیم
اردوغان: سفر به تهران را لغو نمیکنم، نمایندگان مجلس ایران در سطح من نیستند!
رئیس جمهور ترکیه طی اظهاراتی توهین آمیز اعلام کرد سفر خود به ایران را به سبب انتقادات نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران لغو نمی کند.

وی گفت: ما اصرار داریم نیروهایی که در امور یمن دخالت می کنند از آنجا خارج شوند. برخی از ایرانی ها به سبب این اظهارات از من انتقاد کردند. یکی از آنها نایب رئیس یکی از کمیسیون های مجلس ایران و دیگری شخصی است که او را نمی شناسم. آنها در سطح من نیستند.

اردوغان افزود: این افراد تعیین نمی کنند که من به ایران سفر کنم یا نه. این که بروم یا نروم به ما مربوط می شود. ما هستیم که در این باره تصمیم می گیریم. برنامه سفر من به ایران به قوت خود باقیست ولی امور یمن را نیز دنبال می کنیم. تحولات یمن برای ما بسیار مهم است. تصمیمات ما متناسب با تحولاتی خواهد بود که در آنجا روی می دهد.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :