سناریویِ بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود : نرخ سود تدریجی کاهش می یابد

به گزارش چیچست نیوز: بانک مرکزی سال گذشته نرخ تورم را ۱۵٫۶ درصد اعلام کرد. این در حالی است که ادامه دار بودن روند نزولی نرخ تورم در سال گذشته موجب شد

 

 

 

 

شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده های بانکی را کاهش دهنده و به این ترتیب نرخ سود سپرده های یک ساله ۲۲ درصد، سپرده های مدت دار ۹ ماه تا یک سال ۲۰ درصد، سپرده های مت دار ۶ ماه تا ۹ ماه ۱۸ درصد، سپرده های مدت دار ۳ تا ۶ ماه ۱۴ درصد و نرخ سود سپرده های کوتاه مدت عادی ۱۰ درصد تعیین شد.

 

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه البته تورم یکی از مهمترین این شاخص ها است، گفت: تاکید بر این است که با کاهش تورم نرخ سود تسهیلات هم به صورت تدریجی کاهش یابد.

این در شرایطی است که در حال حاضر فاصله نرخ تورم و نرخ سود بانکی در حدود ۶٫۴ درصد است و همین موضوع کاهش نرخ سود بانکی را به یک موضوع ضروری تبدیل کرده است.

در همین رابطه ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با مطرح کردن موضوع تعیین سقف سود تسهیلات بانکی گفته است این سیاست پیشنهادی در نخستین جلسه شورای پول و اعتبار در سال ۹۴ مطرح می‌شود تا سقف سود تسهیلات بانکی با حفظ ویژگی‌های عقود اسلامی تعیین شود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به دستاوردهای تورمی دولت در سال ۹۳، تاکید کرد: «با توجه به دستاورد تورمی، نرخ‌های سود بیشتر از ۲۰ درصد و ۲۵ درصد در شرایط کنونی منطق اقتصادی ندارد و باید به سمت و سویی حرکت کنیم که بازدهی تولید کمتر از نرخ سود بانکی نشود.

همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز با تاکید بر کاهش نرخ سود بانکی گفته است نرخ سود بانکی باید کاهش یابد، اما ضروری است با راهکارهای اقتصادی ساماندهی شود. در هیچ زمانی نرخ سود از نرخ تورم ۱۰ تا ۱۵ واحد درصد بالاتر نبوده اما منطقی نیست که به روش دستوری عمل شود و باید با راهکارهای اقتصادی این نرخ را کاهش دهیم.»

 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه با تعیین دستوری نرخ سود مخالف است، گفت: «تعیین دستوری نرخ سود مخالف عقل، منطق اقتصادی و شرع است و البته در حال حاضر نرخ سود اسمی با نرخ تورم همخوانی ندارد. بالا بودن نرخ سود بانکی به این علت است که در سایر بازارهای مالی وضع انقباضی حاکم است و برای منابع قابل وام دهی اضافه تقاضا داریم و باید عرضه منابع قابل وام‌دهی را افزایش دهیم.»

این اظهارات در حالی مطرح می شود که یک مانع اصلی پیش روی مسئولان برای کاهش نرخ سود بانکی وود دارد و آن هم تعهدات بلند مدت بانک ها در زمینه ارائه سود سپرده در سال های اخیر است. به طوری که به طوری که از مجموع بیش از ۳۲۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی که به عنوان سپرده‌های مدت‌دار نزد این بانک‌ها است،رقمی بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در قالب حساب‌های بلندمدت ۵ ساله سپرده‌گذاری شده است. این میزان سپرده‌گذاری بلندمدت از آن جهت که با نرخ‌های بالای ۲۲ درصد انجام شده است، کماکان در حکم یک تعهد بلندمدت بر عهده شبکه بانکی است.

در این شرایط اما پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی، درباره کاهش نرخ سود بانک ها با بیان این که نرخ تورم از ۳۴.۷ درصد در سال ۹۲ به ۱۵.۶ درصد در سال ۹۳ رسیده و رشد اقتصادی کشور در سه فصل مستمر مثبت شده است، گفت: به همین خاطر ارزیابی دیگری هم از نرخ سود بانکی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های قبل که تورم افزایش یافته بود نرخ سود هم روند افزایشی داشت، اظهارداشت: امسال هم با توجه به کاهش نرخ تورم بانک مرکزی معتقد است نرخ سود بانکی نباید به گونه ای باشد که برخلاف متغیرهای اقتصاد کلان کشور باشد.

قربانی تصریح کرد: البته ما اعتقاد نداریم که با کاهش تورم باید نرخ سود بانکی سریع و شوک گونه پایین بیاید بلکه باید شرایط بانک‌ها، تعهدات آنها، رشد اقتصادی، اقتضائات اقتصاد کلان، تعادل بازارهای اقتصادی و مجموعه این شرایط در نظر گرفته شود تا درباره نرخ سود تصمیم گیری کنیم.

وی با بیان اینکه البته تورم یکی از مهمترین این شاخص ها است، گفت: تاکید بر این است که با کاهش تورم نرخ سود تسهیلات هم به صورت تدریجی کاهش یابد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به این سئوال که آیا نرخ سود سپرده ها نیز قرار است کاهش یابد؟ افزود: با توجه به این که بانک مرکزی رویکرد خروج از رکود را دنبال می کند، تمرکز ما بر بحث تسهیلات است. نرخ سود سپرده ها هم به آرامی کاهش پیدا خواهد کرد؛ منتهی به صورتی است که نرخ سود واقعی همچنان مثبت خواهد بود.

قربانی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی اعتقاد دارد نباید سرکوب مالی صورت بگیرد و نرخ های سود واقعی باید مثبت باشد، اظهارداشت: میزان مثبت بودن هم اندازه ای دارد و همانقدر که سرکوب مالی برای اقتصاد مضر است، نرخ سود واقعی بیش از اندازه بالا برای اقتصاد مضر است.

منبع نامه نیوز

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :