شادترین وغمگین ترین کشورهای دنیادر۲۰۱۴

گروه جامعه چیچست نیوز: درسال ۲۰۱۴ براساس نظرسنجی موسسه Gallup که در ۱۴۳ کشور جهان انجام شده است مردم پاراگوئه شادترین مردم دنیا هستندوایران
سوئیس شادترین کشور جهان شد

 

 

گفتنی است ایران نسبت به سال ۲۰۱۳ ۸ پله صعودمثبت داشته واز ۱۱۵ به ۱۰۷ ارتقاء یافته است که بیشترین تاثیر این صعود نقش دولت نیز میتواند باشد.

این نظرسنجی برمبنای پرسشنامه ۲۰۱۴ Gallup Positive Experience Index که به تازگی منتشر شده صورت گرفته است و در آن از ۱,۰۰۰ نفر در هر کشور ۵ سوال درباره احساس آنها نسبت به روز گذشته پرسیده شده است که این سوالات درباره خندیدن یا لبخند زدن، استراحت کافی و مناسب و رفتار محترمانه وشادبودنشان با آنها بوده است.

شرکت‌کنندگان نیز به این سوالات پاسخ داده‌اند که آیا روز گذشته نکته‌ای جالب را فراگرفته‌ یا از موضوعی لذت برده‌اند. سپس کارمندان گالوپ با توجه به پاسخ‌های مربوط به هر کشور امتیاز تجربه مثبت‌نگری را محاسبه و منتشر کرده‌اند.

ایران با امتیاز ۶۱ و هم امتیاز با برخی کشورهای دیگر درجایگاه ۱۰۷ قرار دارد. در ادامه می‌توانید جدول مربوط به شادترین کشورهای جهان به ترتیب امتیاز کسب شده را مشاهده کنید.

 Countries Positive experiences index score
Paraguay ۸۹
Colombia ۸۴
Ecuador ۸۴
Guatemala ۸۴
Honduras ۸۲
Panama ۸۲
Venezuela ۸۲
Costa Rica ۸۱
El Salvador ۸۱
Nicaragua ۸۱
Philippines ۸۰
Singapore ۸۰
Switzerland ۸۰
Uruguay ۸۰
Argentina ۷۹
Bhutan ۷۹
Canada ۷۹
Chile ۷۹
Dominican Republic ۷۹
Netherlands ۷۹
New Zealand ۷۹
Norway ۷۹
Rwanda ۷۹
Sweden ۷۹
United States ۷۹
Denmark ۷۸
Finland ۷۸
Indonesia ۷۸
Luxembourg ۷۸
Puerto Rico ۷۸
Taiwan ۷۸
Uzbekistan ۷۸
Bolivia ۷۷
Germany ۷۷
Kenya ۷۷
Belgium ۷۶
France ۷۶
Ireland ۷۶
Mauritius ۷۶
Mexico ۷۶
Nigeria ۷۶
Sri Lanka ۷۶
Australia ۷۵
Austria ۷۵
China ۷۵
Peru ۷۵
South Africa ۷۵
Thailand ۷۵
United Kingdom ۷۵
Brazil ۷۴
Mauritania ۷۴
Namibia ۷۴
Senegal ۷۴
Spain ۷۴
Belize ۷۳
Mali ۷۳
Portugal ۷۲
Saudi Arabia ۷۲
Tanzania ۷۲
Malaysia ۷۱
Vietnam ۷۱
Ghana ۷۰
India ۷۰
Italy ۷۰
Jamaica ۷۰
Poland ۷۰
Cambodia ۶۹
Malawi ۶۹
Malta ۶۹
Sierra Leone ۶۹
Guinea ۶۸
Myanmar ۶۸
Slovenia ۶۸
Zimbabwe ۶۸
Botswana ۶۷
Cyprus ۶۷
Greece ۶۷
Hong Kong ۶۷
Jordan ۶۷
Kyrgyzstan ۶۷
Madagascar ۶۷
Zambia ۶۷
Japan ۶۶
Niger ۶۶
Ivory Coast ۶۵
Kazakhstan ۶۵
Russia ۶۵
Slovakia ۶۵
Turkmenistan ۶۵
Algeria ۶۴
Angola ۶۴
Burkina Faso ۶۴
Cameroon ۶۴
Estonia ۶۴
Latvia ۶۴
Macedonia ۶۴
Northern Cyprus ۶۴
Tajikistan ۶۴
Uganda ۶۴
Albania ۶۳
Burundi ۶۳
Czech Republic ۶۲
Lebanon ۶۲
Chad ۶۱
Haiti ۶۱
Hungary ۶۱
Iran ۶۱
Israel ۶۱
Mongolia ۶۱
Benin ۶۰
Bulgaria ۶۰
Congo (Brazzaville) ۶۰
Ethiopia ۶۰
Iraq ۶۰
Montenegro ۶۰
Romania ۶۰
Yemen ۶۰
Armenia ۵۹
Gabon ۵۹
Palestinian Territoies ۵۹
South Korea ۵۹
Belarus ۵۸
Egypt ۵۸
Kosovo ۵۸
Togo ۵۸
Congo (Kinshasa) ۵۷
Croatia ۵۷
Liberia ۵۷
Pakistan ۵۷
Azerbaijan ۵۶
Moldova ۵۶
South Sudan ۵۶
Ukraine ۵۶
Afghanistan ۵۵
Bosnia &Herzegovina ۵۵
Lithuania ۵۵
Nepal ۵۵
Bangladesh ۵۴
Serbia ۵۴
Turkey ۵۴
Tunisia ۵۲
Sudan ۴۷

 

 

بگزارش چیچست نیوز بنقل سایت لیو ساینس ، برای سومین سال است که آمریکا از جای گرفتن در میان ۱۰ کشور شاد دنیا ناکام مانده است.

این گزارش به ارزیابی ۳۶ کشور عضو این سازمان در ۱۱ منطقه جهان مختلف با هدف بررسی تمامی جنبه‌های زندگی پرداخته است. در این گزارش، شاخص‌هایی همچون درآمد، اشتغال، تحصیلات، محیط زیست، سلامت، امنیت و رضایت در زندگی بررسی شده است.

در این بررسی آمده است: اولین و مهم‌ترین عامل در رضایت از زندگی داشتن شغل است. از این ۱۰ کشور، هشت مورد از آن‌ها بالاترین میزان اشتغال را دارند. داشتن شغل در شرایطی که توانایی کار کردن وجود داشته باشد بیش از هر عامل دیگری بر رضایت از زندگی تاثیر می‌گذارد.

 

همچنین عامل سلامتی نقش قابل توجهی در این دسته‌بندی دارد. در هفت مورد از این ۱۰ کشور، نسبت قابل قبولی از میزان سلامتی میان مردم آن‌ها وجود دارد. به طور مثال طبق آمار تهیه شده در کانادا، ۸۸ درصد شرکت‌کنندگان از سطح سلامت خود راضی بوده‌اند.

در عین حال شاخص دیگری که در رتبه بندی ۱۰ کشور شاد جهان تاثیر دارد به نقش دولت‌ها برمی‌گردد به این ترتیب که کشورهایی همچون دانمارک، اتریش و سوئد بیش از آمریکا سهم بیشتری از تولید ناخالص داخلی‌شان را به مردم‌شان اختصاص می‌دهند و همین امر به بهبود سطح رفاه مردم در این کشورها کمک می‌کند.

 

 

 

شرکت گالوپ، یک شرکت تحقیقاتی آمریکایی است که در سال ۱۹۳۵ توسط جرج گالوپ تاسیس شد. این شرکت به خاطر نظرسنجی‌های عمومی که انجام می‌دهد در دنیا شناخته شد. در حال حاضر این شرکت با آمریکا و دیگر شرکت‌های مختلف در سراسر دنیا همکاری می‌کند. گالوپ نزدیک به ۴۰ دفتر در ۲۰ کشور جهان دارد. اما دفتر مرکزی آن در واشنگتن قرار دارد. در حال حاضر مدیر این شرکت فردی به نام «جیم کلیفتون» است.

معیارهای گالوپ برای سنجش شادی چیست؟

گالوپ هر ساله میزان شادی در کشورهای جهان را در فهرستی منتشر می‌کند.

گفته می‌شود گالوپ از هزار نفر از مردم هر کشور که در این نظرسنجی شرکت می‌کنند ۵ سوال ثابت از روزهای منتهی به همان روز می‌پرسد و طبق آن مشخص می‌کند کدام مردم شادتر هستند. این سوالات عبارتند از:

به خوبی استراحت کرده اید؟
مورد احترام قرار گرفته اید؟
موقعیت لبخند و خنده زیاد برایتان پیش آمده است؟
موضوع جالب وتازه ای را یاد گرفته اید؟
شاد شده اید؟

اشتغال؟

نقش دولتها؟

سلامتی وتندرستی؟

 

گالوپ معتبرتر است یا فوربس؟

همزمان با گالوپ «شبکه راه‌های توسعه پایدار سازمان ملل» و مجله « فوربس» نیز چنین لیستی را هر ساله منتشر می‌کنند که نتایج آن باهم تفاوت دارد. نکته جالب در نظر سنجی گالوپ قرار گرفتن کشورهای مسلمان در انتهای لیست است. طبق این نظرسنجی عراق، ایران، مصر، یونان، سوریه در ابتدای لیست غمگین‌ها قرار گرفته‌اند و کشور‌هایی مانند زامبیا، گواتمالا، السالوادر و دیگر کشور‌های نا آشنا و محروم در جایگاه‌های بعدی هستند.

اما در آخرین لیست منتشر شده فوربس که در سپتامبر ۲۰۱۳ منتشر شد عراق، صربستان، بوسنی و هرزگوبن، بنگلادش، لائوس، مجارستان، هند، موریتانی، فلسطین، جیبوتی و ایران به ترتیب در جایگاه‌های اول تا یازدهم غمگین‌ها قرار دارند. «شبکه راه‌های توسعه پایدار سازمان ملل» نیز در آخرین گزارش خود توگو، بنین، آفریقای مرکزی، بروندی، رواندا، تانزانیا، گینه، کومور، سوریه و سنگال را در جایگاه‌های اول تا دهم غمگین‌ترین کشورهای جهان قرار داده‌است. رتبه‌ ایران در لیست شادترین ملت‌ها در سال ۲۰۱۳جایگاه ۱۱۵ قرار داشته و اختلافی ۴۱ پله‌ای تا ته جدول داشت.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :