کودکان معصوم روستای گَرمبِیت عیدفطرچشم براهِ پرویزفتاح ومسئولین

جناب آقای فانی وزیر محترم آموزش وپرورش و آقای پرویز فتاح ریاست محترم کمیته امداد امام خمینی کشور:کودکان معصوم روستای گَرمبِیت را دریابید.

 

 

 

 

اگرچه ممکن است  جوان خیر ودلسوزچابهاری فاقد شغل! که بتنهایی آستین بالا زده تا محرومترین کودکان دانش آموز روستای گَرمبیت را یاری کند[ اینجا  ] راضی به نگارش این چندسطر نباشد اما رسالت اطلاع رسانی ما ایجاب میکند قطره ای از پیام محرومترین نقطه ایران را به اطلاع برسانیم.

 

همانطور که مستحضر میباشید باهوش‌ترین دانش‌آموزان کشور در محروم‌ترین مدارس تحصیل می‌کنند.ومطمئنا میدانید که بر اساس گزارش یونسکو دانش آموزان دشتیاری چابهار دومین ضریب هوشی را در سطح دنیا دارند، اما متاسفانه این دانش آموزان و دیگر دانش آموزان چابهاری در حاشیه سواحل از کمترین امکانات آموزشی برخوردارند و محرومیت تنها واژه آشنا در این دیار است.

اما دراین میان مدرسه روستای گَرمبیت  که  درسال ۱۳۴۰ تاسیس شده وبدون تعمیرات اساسی قابل استفاده نیست ودرنقطه  صفرمحرومیت  منطقه آزادتجاری چابهارقراردارد.این روستا با ۲۰ کیلومتر جاده خاکی  ، ۱۴۰ کیلومتربا منطقۀ آزادتجاری چابهارفاصله دارد .

کودکان معصوم این روستا روی زمین درس میخواننداغلب آنها مداد ودفترهم ندارند.

هنوز رایحۀ امید رئیس دولت تدبیر که در ۲۶ فروردین که درچابهارپیچید ازنگاه امیدوارانۀ روستائیان محروم  چابهاردورنشده است.

دکترروحانی-26فروردین94-چابهار

دکترروحانی-۲۶فروردین۹۴-چابهار

 

آنروز که رئیس جمهور دکتر روحانی با اشاره باینکه  سیستان و بلوچستان پاره تن ایران است  و  توسعه بندر چابهار را از برنامه های دولت در این زمینه برشمرد ….اکنون  کودکان معصوم روستاهای چابهار یاری عاجل و مضاعف  رئیس کمیته امدادو وزیر آموزش وپرورش  را بیش از پیش میطلبد.

 

بخوبی اطلاع دارید که در حال حاضر تعداد ۱۲۰ هزار کودک و نوجوان بازمانده از تحصیلدراستان سیستان وبلوچستان  هست  که ۳۷ هزار نفر از این تعداد را کودکان مقطع ابتدایی و در سنین ۶ تا ۹ سال تشکیل می دهند.

ومطلع هستید که محرومیت بالای بهداشت ومسافت راه ها وفقرمادهی مضاعف شرایط تحصیل را  سخت تر ازهراستانی نموده بطوریکه  دانش آموزان این  استان باید ۱۵ کیلومتر بطور متوسط مسافت مدرسه تا خانه را روزانه بپیمایند در حالی که متوسط میانگین کشوری ۵ کیلومتر است.

 

واینکه دراین  استان حدود ۳۷ هزار بیسواد مطلق وجود دارد که با همکاری کمیته امداد می توان در جهت با سواد کردن آنها تلاش نمود.

برای برون رفت از وضعیت فعلی و رسیدن به نرم متوسط کشوری دراین استان تنها نمیتوان به دست خیرین چشم دوخت بلکه   نیازمند نگاه ویژه برای تخصیص اعتبارات  دردولت تدبیر وتوجه ویژه سازمانهای مردم نهاد وکمیته امدا امام خمینی است.

بیایید درروز پایانی ماه مهمانی خدا مقارن با عیدسعیدفطر دستی به سرمدرسه محرومترین  روستای چابهاربکشیم  وامسال بارقۀ امیدرا درآن نورانی سازیم.کودکان گرمبیتی منتظرتانند.

عید فطر برشما مبارکباد/باسپاس شورای سردبیری چیچست نیوز

alirezaraisee-instagram

حاشیه خبر  :

بگزارش خبرنگارچیچست نیوز: سیستان و بلوچستان با توجه به شرایط خاصی که دارد ۸۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی نسبت به میانگین کشور کم دارد و برای رفع این کمبود نیازمند عزمی ملی و نگاه ویژه خیران مدرسه ساز است. فرزندان محروم استان چشم انتظار خیرین مدرسه‌ساز، رفع محرومیت، نگاهی جهادی را می‌طلبد

۱۱گفتنی است براساس آخرین آمارتنها ۱۱ درصد جمعیت استان سیستان وبلوچستان  تحت پوشش  کمیته امداد این استان قراردارند. شایان ذکر است که بر اساس قوانین جاری کشور در صورتیکه خیرین هزینه ۳۰ درصدی مدارس را در روستاها و ۵۰ درصدی این هزینه را در شهرها تعهد کنند، آنگاه دولت موظف است مابقی هزینه احداث هر مدرسه را پرداخت کند.

بر اساس آمار موجود از نظر شاخص های آموزشی بویژه میانگین سرانه آموزشی استان سیستان و بلوچستان با ۳٫۷ مترمربع به عنوان پهناورترین استان کشور با حدود بیش از ۵۵۰ هزار دانش آموز در پایین ترین رده کشور قرار دارد. اما عجیب ترین بخش این محرومیت‌ها، وضعیت اسفبار سرانه پایین آموزشی در شهرستان ویژه چابهار به عنوان محور و نگین توسعه شرق کشور آنهم درکسوت منطقه آزاد تجاری  است.

 

خوشبختانه رویکرد واقع بینانه دولت در انتشار واقعیت‌های امروزی جامعه بویژه وزارت آموزش و پرورش در خصوص ایجاد فضای مناسب برای اطلاع از وضعیت موجود بویژه ارایه اطلاعات و آمار واقعیت‌ شاخص‌های توسعه‌ای از جمله کمبودهای فضاهای آموزشی این فرصت را فراهم آورده است که حقایق و عمق محرومیت‌ها آشکار شود.

 

یکی از راه های برون رفت ازفلاکت اقتصادی وفقرمادی این استان  :ایجاد و راه اندازی منطقه آزاد در حوزه سیستان با توجه به هم مرز بودن خطه سیستان با ۳ استان کشور افغانستان، یکی از مهمترین خواسته های مردم و مسئولان برای رهایی از مشکلات معیشتی مردم بود و مسئولان استان نیز با توجه به درخواست های مکرر مردم این خطه، پیگیری ایجاد و راه اندازی منطقه آزاد را در اولویت کار خود قرار داده اند.ازقرارمعلوم طرح ایجاد منطقه آزادتجاری سیستان دردست بررسی هیئت دولت است که پس ازتصویب برای بررسی وتصویب به مجلس ارجاع میشود.

————————————————————————-

مرکز استان سیستان وبلوچستان  : شهر زاهدان

نام استاندار: علی اوسط هاشمی

نام مدیرکل آموزش وپرورش استان : علیرضا نخعی

نام مدیرکل کمیته امدادامام خمینی استان: رضا اصلی شهرکی

تعداد مدارس استان : ۶,۵۳۱ مدرسه

تعداد کلاس درس : ۲۴,۴۶۹ کلاس

تعداد کل دانش‌آموزان : ۵۶۲,۲۲۰ نفر

تعداد دانش‌آموزان دختر : ۲۵۷,۳۲۵ نفر

تعداد دانش‌آموزان پسر : ۳۰۴,۸۹۵ نفر

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :