نقش رسانه ها وخبرنگاران درجنگ قدرتهاوتحولات سیاسی

سرویس سیاسی صبح چیچست( چیچست خبر): شکی نیست که رسانه ها درتحولات سیاسی واجتماعی رکن اساسی دارندکه دولتهایی که به این نقش اعتقاددارند وبه بازیهای رسانه ای واردندگاه سکان  تغییرمسیردرجنگ قدرت را بدست میگیرند  …

 

 

 

 

 

اخبار تاریخی از جنگ قدرت در امریکا؛ رسوایی واترگیت و استعفای نیکسون چهل سال از روزی که رئیس جمهور امریکا به دنبال رسوایی انتخاباتی مجبور به کناره گیری ازسمت خود شد می گذرد. این آخرین بار بود که دو حزب حاکم بر امریکا اختلافات خود را به این شکل حل کردند و از آن پس، مشکلات، با تقسیم قدرت و جلب رضایت طرفین رفع شد.

چهل سال پیش یعنی در ۹ آگوست ۱۹۷۴ ریچارد نیکسون، سی و هفتمین رییس جمهور آمریکا، به دنبال رسوایی واترگیت از سمت خود استعفا و جای خود را به جرالد فورد معاونش داد.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ماجرای نیکسون از معدود دفعاتی بود که رقابت و جنگ دو حزب حاکم بر امریکا خارج از حیطه ارتباطات غیرعلنی صورت می گرفت و علت آن، درگیر شدن دو خبرنگار با ماجرا و سپردن بخش اعظمی از پروژه به آنها بود. با این تاکتیک، دموکرات ها نقش خود را پنهان کردند اما روند کنترل پروژه از دست مهره های اصلی حزب دموکرات خارج شد و دیگر امکان توقف آن فراهم نبود.

رسانه های عمده امریکایی که متعلق به مالکان صهیونیست و تصمیم گیران اصلی دو حزب اصلی امریکا هستند، داستان واترگیت را بسیار ساده تعریف می کنند:

یکی از ماموران هتل واترگیت، بطور اتفاقی یک تکه نوارچسب در کف یکی از اتاق های هتل دید و با کنجکاوی او و پیگیری ها بطور تصادفی دستگاه های شنود در این اتاق کشف شد. دو خبرنگار روزنامه واشنگتن پست به نام های باب وودوارد و برنشتاین از این ماجرا با خبر شده و خبر را در روزنامه منتشر کردند. تحقیقات بعدی نشان داد که دستگاه های شنود را ماموران اف بی آی به دستور مقامات جمهوری خواه در این اتاق ها که ستاد انتخاباتی حزب دموکرات بود کار گذاشته اند و علاوه بر آن، اسناد و مدارک حزب رقیب را نیز به سرقت برده اند.

خبرنگاران واشنگتن پست در همان دوران اذعان می کردند که اطلاعات محرمانه و کلیدی را یک سیاستمدار یا مقام امنیتی بطور داوطلبانه به آنها می داد، اما هرگز نام خود را فاش نکرد و حتی هنگام حرف زدن نیز، صدای خود را تغییر می داد تا شناخته نشود.

 

اطلاعات این فرد خیرخواه! باعث متهم شدن جمهوری خواهان به اقدامات غیرقانونی شد و در ادامه، تخلفات دیگری درباره پول هایی که ستادهای نیکسون و دموکرات ها به عنوان کمک مالی از حامیان ثروتمندشان گرفته بودند به اثبات رسید و نیکسون مجبور به استعفا شد.

این اقدام باعث خشم جمهوری خواهان شد و آنها همواره به دنبال فرصتی برای انتقام بودند و سرانجام این پافشاری آنها، بیست سال بعد به ترور جان اف کندی منجر شد. گفته می شود جمهوری خواهان پروژه مشابهی را برای کندی تدارک دیده بودند، اما دموکرات ها با فراهم ساختن مقدمات ترور کندی، دستاویز رقیبان خود را حذف کردند.

* ریچارد نیکسون در سال ۱۹۴۲ به نیروی دریایی پیوست و تا پایان جنگ جهانی دوم در نقاط مختلف خدمت کرد و در سال ۱۹۴۶ از کالیفرنیا به سمت نماینده کنگره برگزیده شد. او در ۱۹۵۰ وارد سنای امریکا و در سال ۱۹۵۳ معاون دوایت آیزنهاور رئیس‌جمهور آمریکا شد.

وی گرچه در انتخابات سال ۱۹۶۰ از جان اف. کندی شکست خورد ولی تلاش جمهوری خواهان برای اعاده حیثیت ادامه یافت و سرانجام او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۶۸ دوباره از سوی حزب جمهوریخواه کاندیدا شد و به کاخ سفید راه یافت.

نطق تلوزیونی نیکسون درباره رسوایی واترگیت؛ او گرچه این رسوایی را پذیرفت اما تاکید کرد

در این ماجرا بی گناه بوده است.

 

 

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :