نجومی‌های پاک‌دست؛ نجومی‌های آلوده‌دست!

سرویس اقتصادی ،  صادق صدرایی یادداشتی خبری نوشت : دنیای سیاست مانند بومرنگ است…

 

 

 

 

 

نجومی‌های پاک‌دست؛ نجومی‌های آلوده‌دست!

 

گروه اقتصادی: از جمله مواردی که منتقدان دولت در موضوع حقوق‌های نجومی بر آن تاکید داشته‌اند این بود که با وجود آنکه در دولت سابق هم امکان سوءاستفاده از حفره‌ای که در برنامه پنجم توسعه وجود داشت بود اما مسئولان آن دولت بواسطه‌ی پاکدست‌بودنشان دستشان به حقوق‌های نجومی آلوده نشده است و اینکه برخی افراد در دولت روحانی حقوق‌های نامتعارف دریافت می‌کردند ناشی از خوی اشرافی‌گری و تجمل گرایی رسوخ کرده در دولت است اما در این روزها و با انتشار گزارش دیوان محاسبات که مربوط به پرونده‌های این موضوع از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۴ است مشخص شده که این ماجراهای نجومی در آن سال‌ها هم رخ داده است و عده‌ای هم در دیوان محاسبات محکوم شده اند. به چند نمونه از این موارد که بعنوان مثال در سال ۱۳۹۱ رخ داده است و در گزارش رسمی ارائه شده از سوی دیوان محاسبات آمده است توجه کنید:

 

مبلغ ۱ میلیارد و ۲۱۳ میلیون و ۳۵۹ هزار ریال پاداش در وجه یکی از معاونین وقت وزیر امور اقتصادی و دارایی

مبلغ یک میلیارد و ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال پاداش درو جه مدیرکل وقت دفتر وزارتی امور اقتصادی و دارایی

مبلغ ۸۶۵ میلیون و ۲۱۶ هزار و ۴۲ ریال پاداش در وجه یکی از معاونین وقت سازمان امور مالیاتی کشور

یا در جای دیگری از این گزارش درباره تعداد پرونده‌های مرتبط با موضوع حقوق های نامتعارف آماری ارائه شده که نشان از کاهش تعداد این قبیل پرونده‌ها در سه سال اخیر دارد:

سال ۱۳۹۰ تعداد ۱۳۵ پرونده

سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۰۰ پرونده

سال ۱۳۹۲ تعداد ۱۰۶ پرونده

سال ۱۳۹۳ تعداد ۷۵ پرونده

سال ۱۳۹۴ تعداد ۸۲ پرونده

این موارد نشان می‌دهد که بر خلاف تصور ‌‌‌دلواپسان‌‌‌ در دولت محبوبشان هم نجومی‌هایی حضور داشته‌اند اما تنها تفاوت آن دوران با روزگار دولت روحانی در این است که در آن سال‌ها کسی درباره‌ی افشای این موارد احساس تکلیف نکرده بود که دست به افشاگری بزند و حتی مواردی که منجر به صدور رای شده بود هم کسی علاقه‌ای به اعلامش نداشت. این تفاوت ۱۸۰ درجه‌ای در نوع مواجهه با یک موضوع واحد در دو دولت هم قصه‌ی پر غصه‌ای که باید در جای دیگری از آن گفت.

 

حالا و با نمایان شدن دست دولت سابق در این موضوع چه از این وجه که ریشه‌ی حقوق‌های نجومی به برنامه‌ی پنجم تدوین شده توسط آن دولت باز می‌گردد و چه از این نظر که عده‌ای در آن دولت هم جز فهرست دریافت‌کنندگان حقوق‌های نامتعارف هستند می‌توان به آن‌ها که روحانی و دولتش را می‌نواختند یادآوری کرد که دنیای سیاست مانند بومرنگ است و هنگامی که بواسطه‌ی انتخابات پیش رو و نه به نیت عدالت خواهی بحرانی را سبب می‌شوید دیر یا زود با فروکش کردن گرد و غبارها واقعیت ماجرا برای همه روشن می‌شود و آن بومرنگ به سوی خودتان باز خواهد گشت.

 

………………………

نامتعارف تر از حقوق های نامتعاروف

 

درباره‌ی حقوق‌های نجومی آنقدر گفته شده است که جامعه به حالت اشباع رسیده و خوشبختانه در این موضوع همچون نقد توافق هسته‌ای، ‌‌‌آزادی نزدیک به مطلق است‌‌‌ و رسانه‌ها با آزادی عمل کامل به آن می‌پردازند، بر خلاف موارد مشابه (املاک نجومی) که نتیجه‌ی پرداختن به آن‌ها شکایت نازک دلان به عدلیه است!

 

آنچه بعد از گزارش اخیر دیوان محاسبات در خصوص پرداخت‌های نامتعارف به وضوح دیده شد عدم وجود قانونی برای جلوگیری از این گونه پرداخت‌ها و تخلف دانستن آن بود. به عبارت دیگر با وجود آن که حقوق‌های نجومی غیر منصفانه، ناعادلانه و به قول فرمایش رهبری نظام غیر شرعی بوده است اما هیچ ماده‌ی قانونی که بشود بر اساس آن این اقدام را تخلف برشمرد وجود نداشته است.

 

این امر به خودی خود موضوعی بسیار نامتعارف‌تر از حقوق‌های نامتعارف است. معنای چنین وضعیت مضحکی این می‌شود که فقط کافی است فردی به چارچوب‌های اخلاق و انصاف چندان پایبند نباشد آنگاه می‌تواند بدون آن که مرتکب تخلفی شود هر مقدار که بخواهد از بیت المال برداشت کند. این موضوع عجیب و غریب که ریشه در برنامه‌ی پنجم دارد با ریشه یابی درست موضوع حقوق‌های نجومی و در دام احساسات نیفتادن مسئولان دولت روحانی با مصوبه‌ی جدید شورای پول و اعتبار حل شده است و برای دریافتی مسئولان نهاد‌ها و سازمان هایی که طبق برنامه پنجم از نظام هماهنگ پرداخت استثناء شده بودند سقفی در نظر گرفته شده است.

 

حال با پر شدن این خلاء بزرگ قانونی وقت آن رسیده که آن دولتی که برنامه پنجم توسعه را تهیه کرده است و مجلسی که آن را تصویب کرده پاسخگوی ماجرای حقوق‌های نجومی باشند و همانطور که مسئولان دولت تدبیر و امید مسئولیت این فاجعه اخلاقی را در حدی که در آن نقش داشتند پذیرفته‌اند و بارها عذرخواهی کرده‌اند پاسخگوی مردم ایران باشند و از عملکردشان در این موضوع عذرخواهی کنند.

 

 

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :