شهادت ۵۰ زائرایرانی ناشی از انفجار انتحاری داعش

حداقل ۸۰ نفر شهید و چندین تن دیگر زخمی شدند. احتمال افزایش شهدا ایرانی تا 60 نفر+فیلم+عکس طی انفجاری در یک پمپ‌بنزین در «الحلة» واقع در جنوب بغداد

سرویس بین الملل چیچست نیوز:  اکثر شهدا ایرانی هستند / داعش مسئولیت انفجار را بر عهده گرفت / ۳۰ ایرانی تاکنون شناسایی شده اند/قشقاوی: دستکم۴۰ نفر از شهدا ایرانی هستند/احتمال افزایش شهدا ایرانی تا ۶۰ نفر+فیلم+عکس طی انفجاری در یک پمپ‌بنزین در «الحله» واقع در جنوب بغداد ، حداقل ۸۰ نفر شهید و چندین تن دیگر زخمی شدند.

 

 

 

این خبر بروز میشود: 

انفجار انتحاری در بغداد / ۸۰ نفر شهید شدند / العالم: اکثر شهدا ایرانی هستند / داعش مسئولیت انفجار را بر عهده گرفت / ۱۲ ایرانی تاکنون شناسایی شده اند/ ۵۰ زائر ایرانی شهید شدند+فیلم

chichestnews009998

 

 

 

فیلم از محل انفجار انتحاری

 

 

 

 

طی انفجاری در یک پمپ‌بنزین در «الحله» واقع در جنوب بغداد ، حداقل ۸۰ نفر شهید و چندین تن دیگر زخمی شدند.

chichestnews009765

 

بر اساس گزارش «رویترز»، این حادثه در پی انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده رخ داده است.

 

شبکه «سومریه» اعلام کرد در بین شهدا «زوار ایرانی» نیز هستند.

 

شبکه «العربیه» نیز به نقل از پلیس عراق گزارش داد در بین شهدا و مجروحان که از زوار شیعه هستند، چندین ایرانی وجود دارند.

 

هنوز تعداد دقیق شهدا و مجروحان اعلام نشده است.

 

شهر «الحله» مرکز استان بابل واقع در ۱۰۰ کیلومتری جنوب بغداد از ثبات نسبی برخوردار است اما هر از گاهی شاهد اعمال خشونت آمیز از این نوع است.

 

داعش مسئولیت انفجار را بر عهده گرفت

 

شبکه المیادین اعلام کرد داعش مسئولیت انفجار را بر عهده گرفته است.

 

بیانیه سازمان حج و زیارت

 

سازمان حج و زیارت با اعزام فوری نیروهای ستاد کاظمین به سامرا به کمک مجروحین شتافت و با همکاری مرکز پزشکی حج و زیارت و تیم درمانی عراقی توسط ۴ فروند بالگرد به بیمارستان های بغداد انتقال داده شدند.  بر اساس این اطلاعیه طی این حادثه ۶ نفر زائر به شهادت رسیدند که ۴ نفر از آنان ایرانی هستند و ملیت دو نفر دیگر هنوز مشخص نیست.

 

**با توجه به اینکه زائران مذکور از کاروان های سازمان حج و زیارت نبوده اند، اطلاعات دقیقی از آنان در دست نیست و اسامی دقیق مجروحین و شهدای این حادثه توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق اعلام خواهد شد اما اسامی تعدادی از مجروحان این حادثه که از مراکز درمانی عراق دریافت شده است به شرح ذیل می باشد:

 

(زهرا اسماعیلی ، عباس حیدری ، بلقیس حداد زاده ، گلشن طالبی ، زیاده ربیعی، صفر محمودی، فاطمه ذاکری، شکوه مساعی) از استان هرمزگان؛ (رجبعلی جعفرزاده، ابوالفضل قصابی، حسن قربانی، مهدی سلیمانی، پری گل ابراهیمی) از استان اصفهان ؛ (امید مسرور، علی اکبر زنده دل، حسن قاسمی) از استان مرکزی؛ مرتضی  کاظمی ازاستان گلستان؛ بهروز اسلامی از استان فارس؛ حلیمه صابری از استان خوزستان؛ (پری نظری، سیف الله عزیزی، فاطمه رییسی، محمود ملکی، آتیه  ملکی) از استان کرمانشاه و حمیدرضا حافظی از سیرجان  استان کرمان.  همچنین در این اطلاعیه آمده است:  متاسفانه خانم  زینب دستیار و آقای محمدرضا حافظی (از سیرجان) در این حادثه تروریستی به شهادت رسیدند و اسامی دیگر شهدا در دست نیست.

 

**در این اطلاعیه اعلام شده است : بهنگام وقوع حادثه امروز ،  ۹  کاروان از زائران سازمان حج و زیارت در سامرا حضور داشتند که همگی به سلامت به کاظمین بازگردانده شدند.

 

 

 

انتقال مصدومان ایرانی حادثه انتحاری سامرا به بغداد/ وخیم بودن حال شماری از زائران

 

معاون سازمان حج و زیارت : در حال حاضر آمار شهادت ۱۰ زائر اعلام شده اما اینکه چه تعداد از این شهدا ایرانی هستند هنوز به طور قطعی تایید نشده است.*بیشتر زائرانی که در این حادثه تروریستی مصدوم شده اند از زائران استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان بوده اما در میان آنها زائران سایر استانها نیز حضور دارند.

 

زخمی شدن ۶۱ زائر ایرانی در حادثه تروریستی سامرا/ آمار اولیه کشته های ایرانی اعلام شد

 

**براساس گزارش خبرنگار صدا وسیما تعداد مجروحان حادثه سامرا و حادثه دیگری که در عراق رخ داد به ۸۰ تن رسیده که در این بین گفته می شود ۶۱ تن از این زائران مجروح شده ایرانی بوده اند.  بنا بر اعلام خبرنگار صدا و سیمای ایران در محل حادثه، ۱۰ تا ۱۵ تن از زائران ایرانی نیز در این حادثه به شهادت رسیده اند.

 

معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌ احمر : براثر انفجار انتحاری در  پارکینگ حرم امامین عسکریین انفجار انتحاری دواتوبوس زائران ایرانی نیز که از سوی سازمان حج و زیارت به کشور عراق اعزام شده بود دچار حادثه شد. در حال حاضر هماهنگی های لازم با سازمان هواپیمایی کشوری به منظور اعزام چند فروند هواپیما به کشور عراق جهت اعزام زائران زخمی ایران به کشور انجام شده است.

 

وقوع چند انفجار تروریستی در استان‌های صلاح‌الدین و بغداد در عراق، دست‌کم ۲۴ شهید و چندین زخمی برجای گذاشته‌ است.

 

به گزارش شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در ایست بازرسی مرکز هواشناسی در جنوب شهر تکریت در استان صلاح‌الدین منفجر شد.

 

این گزارش می‌افزاید همچنین یک خودروی بمب‌گذاری‌شده دیگر در نزدیکی بیمارستان شهر سامراء در استان صلاح‌الدین منفجر شد.

 

در تکریت یک عامل انتحاری خودروی آمبولانس بمب‌گذاری‌شده را در ورودی جنوبی این شهر منفجر کرد که بر اثر آن ۱۳ نفر کشته شدند.

 

همچنین یک خودروی آمبولانس بمب‌گذاری‌شده دیگر در یک پارکینگ در نزدیکی حرم امامین عسکرین (ع) در شهر سامرا منفجر شد که در این انفجار دست‌کم ۸ نفر شهید و ده‌ها تن زخمی شدند.

 

العالم: اکثر شهدا ایرانی هستند

 

العالم گزارش داد که از ۸۰ نفری که در انفجار انتحاری شهید شده اند، تعداد زیادی ایرانی هستند.

 

۱۲ ایرانی تاکنون شناسایی شده اند

 

 

۵۰ زائر ایرانی در انفجار حله عراق شهید شدند

 

به گزارش ایسنا، یک منبع مطلع در بغداد به نقل از پلیس استان حله اعلام کرد: تعداد ۵۰ تن از هموطنان ایرانی که از زائران مراسم اربعین حسینی بوده‌اند در انفجار حله عراق در روز پنجشنبه شهید شدند.

 

این منبع مطلع، بر اساس گزارش پلیس استان حله افزود: این انفجار امروز در جنوب بغداد در استان حله در جنب یک پمپ بنزین صورت گرفته است. گفته شده در کامیونی مواد منفجره کار گذاشته شده بود.

 

وی همچنین بر اساس گزارش پلیس استان حله اعلام کرد که حدود ۱۰ الی ۱۵ نفر از هموطنان ایرانی نیز مجروح و زخمی شده‌اند.

 

وی گفت که زائران ایرانی شهید و مجروح شده در این اقدام ترویستی سوار بر یک دستگاه اتوبوس بودند.

 

براثر انفجار خودروی بمب گذاری شده در منطقه الشوملی ، سه راهی اصلی نجف ، کربلا و القادسیه عراق حداقل ده‌ها نفر شهید و زخمی شدند.

 

رییس ستاد اربعین کشورمان نیز حضور شماری از زائران ایرانی در میان شهدا و مجروحان حادثه تروریستی عراق را تایید کرد.

 

تعداد شهدای ایرانی انفجار عراق به ۲۴ نفر رسید/ شناسایی ۳۰ مجروح ایرانی تاکنون

 

سرپرست مرکز اورژانس کشور با بیان اینکه تعداد شهدای ایرانی حادثه تروریستی عراق به ۲۴ نفر رسید گفت: همچنین تاکنون ۳۰ مجروح ایرانی شناسایی شدند.

 

پیرحسین کولیوند در گفت‌وگو با ایسنا درباره آخرین اطلاعات حادثه تروریستی عراق که امروز در شهر حله رخ داد گفت: در پی این حادثه تاکنون ۷۱ نفر از زائران که زائران ایرانی نیز در بین آن‌ها بودند به شهادت رسیدند.

 

وی ضمن محکوم کردن این جنایت که توسط گروه تروریستی داعش انجام شده است افزود: تاکنون ۲۴ نفر از زائران ایرانی در این حادثه تروریستی به شهادت رسیده‌اند.

 

کولیوند ادامه داد: همچنین در بین شهدای این حادثه چند زائر تبعه افغانستان نیز که مقیم جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند وجود دارد.

 

وی با اشاره به فعالیت نیروهای بهداشتی درمانی و امدادی جمهوری اسلامی ایران در محل حادثه گفت: رسیدگی به مجروحان با جدیت در حال انجام است و تلاش می کنیم تا بتوانیم برای انجام بهتر درمان این مجروحان آن‌ها را به کشور منتقل کنیم.

 

وی همچنین اظهار کرد: تاکنون ۳۰ مجروح ایرانی در بین مجروحان این حادثه تروریستی شناسایی شده‌اند.

 

قشقایی، معاون امور کنسولی وزارت خارجه کشورمان اعلام کرد که از ۸۰ شهیدی این انفجار که به سردخانه منتقل شده‌اند، چهل نفر ایرانی هستند.

 

مشاور وزیر بهداشت : احتمال شهادت ‌۱۰۰ نفر در حادثه تروریستی حله عراق/‌‌ شمار شهدای ایرانی تا ‌۶۰ نفر افزایش می‌یابد‌

 

مشاور وزیر بهداشت با بیان اینکه احتمالا ۱۰۰ نفر در حادثه تروریستی حله عراق شهید شده‌اند، گفت: امکان دارد آمار شهدای ایرانی به بیش از ۶۰ نفر افزایش ‌یابد.

 

پیرحسین کولیوند در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: به طور دقیق و حتمی نمی‌توان از تعداد شهدای حادثه تروریستی امروز که توسط داعش در حله عراق رخ داده ‌آماری ارائه کرد.

 

وی با بیان اینکه تا‌کنون شهادت ۲۴ زائر ایرانی و مجروح شدن ۳۰ تن ایرانی تایید شده است، افزود: با توجه به اینکه برخی از اجساد سوخته‌اند شناسایی دقیق هنوز ممکن نیست و این کاری بسیار دشوار است.

 

رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین عنوان کرد: احتمالا در این حادثه تروریستی ۱۰۰ نفر از زائرانی که در اتوبوس‌ها حضور داشته‌اند شهید شده‌اند که بیش از ۶۰ نفر آنها را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند.

 

مشاور وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نیروهای ما در محل حادثه حضور دارند و در حال بیرون کشیدن اجساد هستند.

 

وی گفت: به مجروحان ایرانی که توسط نیروهای مستقر در عراق شناسایی شده‌اند به سرعت رسیدگی شده و تلاش ما بر این است که این عزیزان هرچه سریع‌تر برای درمان و رسیدگی بهتر و مطلوب‌تر به کشور منتقل شوند.

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :