نقدی بر هرزنامۀ پیشنهادی سایت آذریها درباره بنیادفرهنگ آذربایجان

نقدی برهرزنامه انحرافی منتشره درنشریه طرح نو و سایت آذریها / حدّادعادل ها :اگر با تمام نیرویتان میخواهید فارسی را پاس بدارید و لغات ابداعیتان را به تاجیکستان وافغانستان و.... صادرمیفرمائید و ....

سرویس فرهنگ وهنر چیچست نیوز، یادداشت واصله از حبیب الله ارسلانی فعال مدنی وهنرمندسرشناس آذربایجان :سخنی با هموطنان و دوستان گرامی در پاسخ به اصطلاح آذریها  !!!!!!!

 

تیتر چیچست نیوز: نقدی بر پیشنهادات موذیانه ونفاق افکن سایت آذریها وهم لنگه اش نشریه طرح نو بنیادفرهنگ وادب آذربایجان 

متن یادداشت بشرح زیر است : 

سخنی با هموطنان و دوستان گرامی در پاسخ به اصطلاح آذریها  !!!!!!! [ لینک  ۱ ] و [ لینک ۲  ]

 

همه دوستان عزیز بر این باورند روند هویت مدارانه ما هویت طلبان در داخل چهار چوب نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و میباشد و خواست ما از دست اندرکاران اینست حرکتهای مذبوحانه دشمنان هویت طلبان را مدّ نظرداشته باشند . محمد علی فروغی ها محمود افشارها ،عنایت اله ،رضا طباطبائی ها، مرتضوی ها و ….و ….. در رأس آنها کسروی ها نباید جایگاهی در میان مردم مصیبت کشیده آذربایجان داشته باشند که ندارند.

 اینهمه از زبان مادریمان تورکی نوشتیم  و وعده وعیدهائی که از ریاست محترم جمهوری مان شنیدیم بعد از چند سال تأنی و منّ ومنّ تشکیلاتی بنام بنیاد فرهنگ وادب وهنرآذربایجان را دایرنمودند که برای منوچهر مرتضوی ها که منکر زبان مادریمان تورکی هستند جایگاه خاصّی تعیین نموده اند ! جناب آقای روحانی شما قول فرهنگستان زبان تورکی داده بودید  تشکیلات بوجود آمده زبان تورکی مورد تکلم ما را لهجه ای از زبان فارسی مینامد و زبان مادری ما را به باکو و استانبول میچسباند حرف اینست که ما ملت تورک مسلمان ساکن ایران  عاشق تمامیّت ارضی ایرانیم و در طول زمان اینرا ثابت کرده ایم ما سر ایرانیم و تاریخ ایران شاهد این جریان است با این کارهای مذبوحانه سرش از تنش جدا  شدنی نیست و این تجزیه طلبی از سوی سایت مشکوک به اصطلاح آذری ها به پشتگرمی شووونیستهای فارسکه حساب فارسهای عزیزمان با این فرقه جداست طرّاحی میشود و بهتر است اینرا بگوشتان فرو کنید ما از کلمۀ آذری از زمان فارسیزه کردن  این کلمه توسط کسروی مأمورانگلیسی بیزاریم از آن زمان کلمۀ آذری یا تورک آذری معنی شیرینش را از دست داده ما تورکهای آذربایجانی ایرانی هستیم و بس و این آرزوهای تجزیه طلبانه شما را ما دفن میکنیم ما هویّت طلبان ایرانی خصوصاً من بر این اصل معتقدم که زبانهای فارسی و عربی و ترکی در خونمان عجین شده و هیچ تحقیقی بدون آگاهی و دانستن این سه زبان در این منطقه ارزش علمی و تحقیقی نداشته و نخواهد داشت   زبان عربی که زبان دین و قرآن ماست وزبان تورکی بنا به تحقیقات و اذعان تاریخدانان  جایگاه خاصی در گسترش اسلام در جهان داشه و فارسی زبان شعرو زبان رسمی کشورماست بقول معروف  : تورکی هنراست فارسی شکر است.

 جنابان آقایان حدّاد عادل ها اگر با تمام نیرویتان میخواهید فارسی را پاس بدارید و لغات ابداعیتان را به تاجیکستان ، افغانستان ،هندوستان ، ازبکستان و …. صادرمیفرمائید  و برای روزآمد کردن زبان فارسی هزاران واژه ساخته‌اید. کاری پسندیده که هیچ زبانی بی ‌پشتوانه‌ی آن قادر به ادامه‌ی حیات نیست

اجازه فرمائید ما تورکهای ساکن وطنمان ایران بخصوص آذربایجان هم بتوانیم در مورد زبان مادریمان تحقیق وگویش نموده و کتابت آنرا یاد بگیریم و بدانید چیزی از همدلی ما نخواهد کاست و به این شعار رهبر معظم انقلاب معتقدم که میفرماید همدلی همزبانی و من جسارتا اضافه میکنم با هر زبانی درداخل چهار چوب نظام جمهوری اسلامی ودر مقابل توطئه شووونیستهای انحصار طلب فارس !!!

برای ما در آن بنیاد گویش تبریز محور را اختراع و شیوه‌نامه اعطای جایزه ادبی استاد شهریار در تبریز را تدوین نفرمائید که نیّات سوء شما داخل این کلمات و کارها گنجانده شده و اگر ریگی در کفشتان نیست من پیشنهاد میکنم بیائید زبان ما را بر محور زبانیِ حیدر بابا و سهندیه شهریار پایه ریزی فرمائید تا روحش شاد شود  اصلاً شما به چه علّت برای ما قیّم میشوید ؟ مگر زبان ما قاصر است و دستمان کوتاه  ! فکر میکنم تورکهای آذربایجان این فکر مرا خواهند پسندید . من زبان شناس نیستم این کار باید توسّط زبان شناسان ما البته نه رحیم نیکبختهای باصطلاح امروزی و… انجام گیرد

ما یا شما ها از کجا و کی آمده ایم  این کار تاریخ نگاران است  و اگر اهل مطالعه و تحقیق باشید که هستید به واقعیّت ها پی خواهیدبرد ولی سعی در قبولاندن رنگ سیاه ماست !برما هستید ، زهی خیال خام.

شایان ذکراست اگر در مقام مقایسه ایندو زبان بر آئیم  بطور خیلی خلاصه قید میکنم زبان فارسی دارای حدّ اکثر ۶۰۰ فعل اصلی که بنا به تحقیق زبان شناش معروف فارسی محمد رضا باطنی بیش از ۱۷۰ نیست ولی زبان تورکی دارای ۳۵۰۰ فعل اصلی است اگر پسوندهایش را اضافه کنیم تعدادشان سر به آسمان میزند. زبان فارسی با ۴۰۰۰ واژه اصیل و زبان تورکی با  ۱۰۰۰۰۰واژه اصیل و اگر در مقام آموزش بر آئیم به ما تورکها باید افعال و لغتهای بینهایت فراموش شده مان  و به شما فارســــها افعال و لغاتی که ندارید اختراع نموده  یاد دهند    خالی از لطف نمی بینم برای صحّت و تکمیل عرایضم به ای [لینک ] مراجعه فرمائید.

حالا بقول معروف تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

فارغ از این واقعیّت ها در حال حاضر مسأله موجودیّت کنونی ما در مکانیزمی که هستیم  و با هموطنان فارس ،عرب ، کورد ، لُر ، قشقائی ،ترکمن ، بلوچ و…. زیر یک بامی بنام ایران ، برادر وار زندگی میکنیم و بقول سعدی

                                                       چو عضوی بدرد آورد روزگار              دگر عضوها را نماند قرار

 زبان تورکی مثل سفره رنگینی  است که از ژاپن گرفته تا مجارستان و بلغارستان توسّط باریتعالی چیده شده ومثل رودخانه ای در جریان است منتهی در هر مکانی گویش خاص خود را دارد و همچنین زبان ترکی را شاهکار خلقت در زبان معرفی کرده اند و دارای حد اقل ۳۵۰۰۰۰۰۰۰تورک زبان در دنیا وزبان فارسی همچنین از تاجیکستان وقسمتی ازافغانستان ازبکستان پاکستان قیرقیزستان و ایران. در مجموع ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ فارس زبان در دنیا و بنظر من قدرت و عظمت آفرینش را نشان میدهد  بیائید در کار آفرینش دخالت نکنیم واجازه تحقیق و تفحص در این موارد را به همه زبانها بدهیم بد نیست به قسمت کوچکی از تحقیقات دانشمندان زبان توجه فرمائید

–   ۱۹% کلمات انگلیسی از زبان ترکی گرفته شده است.

–   ۹۲% کلمات فارسی از عربی و ترکی گرفته شده و مابقی بدون هیچ فرمولی تولید شده اند.

–   ۲% کلمات ترکی از ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی گرفته شده است.

–   در هیچ یک از زبانهای بین المللی لغتی از زبان فارسی وجود ندارد.

–   ۳۹% کلمات ایتالیایی، ۱۷% کلمات آلمانی و ۹% کلمات فرانسوی از زبان ترکی گرفته شده است.

–   ۱۰۰% کلمات ترکی ریشه ی اصلی دارند.

–   ۱۰۰% کلمات انگلیسی، آلمانی ، فرانسوی و ترکی دارای عمق ریخت شناسی هستند.

–   ۸۳% کلمات انگلیسی ریشه ی اصلی دارند.

حالا بقول شما در زبان تورکی باکو واستانبول صدها لغات فارسی تکلّم میشود چنانکه در زبان فارسی هزاران لغت عربی و تورکی موجود است بنا به تحقیقات اهل زبان  ولی آنها هیچ حبّ و بغضی با این گویش ولغات ندارند  ضمن اینکه دانشمندان و ادیبانشان  به تحقیق و تفحص در زبانشان مشغولند و زبانشان راروز به روز علمی ترکرده و بروز میرسانند

در پایان نمونه ای از شعر استاد شهریار بقول شما « لهجه آذری از زبان پارسی » را تقدیم حضور مینمایم .

تورکون دیلی تک سئوگیلی، ایستکلی دیل اولماز

اؤزگه دیله قاتسان، بو اصیل دیل، اصیل اولماز

اؤز شعرینی فارسا، عربه قاتماسا شاعر

شعری اوخویانلار، ائشیدنلر کسیل اولماز.

فارس شاعری، چوخ سؤزلرینی بیزدن آپارمیش

صابر کیمی بیر سفره لی شاعر، بخیل اولماز.

تورکون مثلی، فولکلورو دونیادا تک دیر

خان یورقانی، کند ایچره مثل دیر، میتیل اولماز.

آذر قوشونو، قیصر رومی اسیر ائتمیش

کسرا سؤزودور، بیر بئله تاریخ، ناغیل اولماز.

پیشمیش کیمی شعرین ده گرک داد – دوزو اولسون

کند اهلی بیلیرلر کی دوشاب سیز خشیل اولماز.

سؤزلرده جواهر کیمی دیر، اصلی – بدلدن

تشخیص وئرن اولسا، بو قده ر، زیر – زیبیل اولماز.

شاعر اولا بیلمزسن، آنان دوغماسا شاعر

مس سن، آبالام هر ساری کؤینک قیزیل اولماز.

چوخ قیسا بوی اولسان اولورسان جن کیمی شیطان

چوخ دا اوزون اولما کی اوزوندا عقیل اولماز.

مندن ده نه ظالم چیخار اوغلوم، نه قصاص چی

بیر دفعه بونو قان، کی ایپکدن قزیل اولماز.

آزاد قوی اوغول عشقی طبیعتده بیلینسین

داغ – داشدا دوغولموش دلی جئیران، حمیل اولماز.

اینسان اودو توتسون بو ذلیل خلقین الیندن

آللاهی سئورسن، بئله اینسان ذلیل اولماز.

چوخ داکی سرابین سویووار، یاغ – بالی واردیر

باش عرشه ده چاتدیرسا سراب، اردبیل اولماز.

ملت غمی اولسا، بوجوجوقلار چؤپه دؤنمز

اربابلاریمیزدان دا قارینلار طبیل اولماز.

دوز واختا دولار تاختا – تاباق ادویه ایله

اوندا کی ننه م سانجیلانار، زنجفیل اولماز.

بو شهریار ین طبعی کیمی چیممه لی چشمه

کوثر اولا بیلسه دئمیرم، سلسبیل اولماز.

سخن دل را با اطاله کلام یکبار برای همیشه عرض کردم پوزش میطلبم

حبیب اله ارسلانی  _ اورمیه/

chichestnews44765441

حبیب الله ارسلانی فعال مدنی وهنرمندسرشناس آذربایجان

 

گفتنی است متن پیشنهادی با عنوان زیر که درسایت خبری معلوم الحال آذریها وابسته به شوونیسم فارس [ اینجا ] پیشنهادات زیررا ازشریک غافله اش! نشریه معلوم الحال طرح نو فتنه ساز تابستان ۹۵ بازنشرنموده است :

chichestnews44765771

 

متن  هرزنامه انحرافی منتشره درنشریه طرح نو و سایت آذریها:

رسالت بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان؛ چند پیشنهاد سازنده…!چند پیشنهاد سازنده!

 

«بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان» به زودی تاسیس خواهد شد و روال‌های اداری آن تقریبا طی شده است.

وزیر کشور در سفر به تبریز تاکید کرد که سه شخص حقوقی یعنی وزیر کشور، استاندار آذربایجان شرقی و مدیرکل اداره ارشاد استان جزو موسسین این بنیاد خواهند بود.

 

 

اما پیشنهاد بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان، طرحی است قابل دفاع که کاستی‌های سایر طرح‌های قبلی را ندارد. اساسنامۀ این بنیاد و هدف‌گذاری برنامۀ آن نیز می‌باید با مشورت نخبگان، پژوهشگران و روشنفکران آذربایجانی تدوین شود.

 

۱- منظور از تاسیس چنین بنیادی، نگاه عالمانه به فرهنگ و هنر در آذربایجان است. بنابراین باید تمام زوایای فرهنگ خطۀ مورد بررسی باشد. طبیعی است که فارسی نیز یکی از زبان‌های مهم در آذربایجان است و اکثریت قریب به اتفاق شعرای آذربایجانی به این زبان شعر گفته‌اند. می‌دانیم که سبک آذربایجانی یکی از سبک‌های مهم در ادب فارسی است که شاعران بزرگی چون نظامی از پیشروان آن بوده‌اند.…!

آذربایجان یکی از کانون‌های فرهنگ ایرانی و زبان فارسی بوده است. اهمیت آذربایجان در تدوین و قوام فارسی، همسنگ خراسان و شیراز است.  بسیاری از شاعران و بزرگان ادبی آذربایجان در قامت شاعری محلی متولد شدند، اما به هیبت یک شاعر ملی و شناخته‌شده در آمدند. صدها شاعر پارسی‌گوی در مقبره‌الشعرای تبریز خفته‌اند که حفظ آثار، زندگینامه و میراث آن‌ها جزو کارکردهای چنین بنیادی خواهد بود.

 

۲- همچنین اهمیت تحقیق و پژوهش در گویش‌ها و شیوه‌های تکلم محلی آذربایجان نیز نباید مغفول واقع شود. علاوه بر ترکی آذربایجانی، گویش‌های کُردی، تالشی و لهجه‌های مختلف ایلات آذربایجان مانند شاهسون باید مورد عنایت بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان بوده و در این خصوص پژوهش‌های گسترده و علمی را به هم رساند…!!!

 

۳- همچنین شاعران، روشنفکران، وطنخواهان و مشاهیر معاصر آذربایجان نیز می‌توانند مورد عنایت این بنیاد قرار گیرند. «آذری باستان» و تحقیقات گسترده در خصوص کیفیت آن، با توجه به پیشینۀ تحقیقات بزرگانی مانند منوچهر مرتضوی می‌بایست در دستور کار بنیاد فرهنگ و هنرآذربایجان باشد…!

 

۴- حفظ یادمان‌های فرهنگی و تلاش برای ثبت ملی آن‌ها (به نام ایران) در یونسکو، یکی دیگر از رسالت‌های این بنیاد باید باشد.

 

۵-  جلوگیری از تحریف تاریخ و رقت مفاخر ادبی کشور از خطۀ فرهنگ‌مدار آذربایجان می‌بایست از کارکردهای محوری بنیاد مذکور باشد. حوادث تلخی مانند تحریف جنگ‌های ایران و روس، تعرض و بی‌ادبی به تبریز و آذربایجان در کتاب‌های درسی جمهوری باکو، آسیب‌رسانی به مقبرۀ نظامی گنجوی و… از تجربه‌های گذشتۀ ما است. با عنایت به این تجارب، باید سازوکارهایی برای پاسداشت از مفاخر فرهنگی و جلوگیری از دستبرد بیگانگان صورت گیرد. پیشنهاد می‌شود، میزهای ویژه‌ای برای هر یک از این موضوعات در این بنیاد تعریف شود. این برنامه‌ریزی باعث خواهد شد تا بخش بزرگی از داشته‌های فرهنگی، بدون متولی نباشد.

 

۶- استفاده از همۀ روشنفکران، پژوهشگران و استادان آذربایجانی بدون وابستگی جناحی و سیاسی و به صرف بهره‌مندی از دانش در این زمینه باید مدنظر قرار گیرد. محققینی چون: محمدعلی موحد، رحیم رئیس‌نیا، پیروز رفیعیان، جلال محمدی، منصور حقیقت‌پور، کاوه بیات، محمد طاهری خسروشاهی، فیروز منصوری، حسین احمدی، کاظم آذری، داریوش شایگان، جواد طباطبایی، محمدعلی پرقو، جواد شریف‌نژاد، علیرضا کفاش، رجب ایزدی، حسین گلی، مهری باقری، محبوب طالعی، رحیم نیکبخت و ده‌ها محقق ارجمند دیگر از این زمره‌اند.

 

 

پیشنهاد ما جهت درج در اساسنامه و هدف‌گذاری «بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان» این است که، «به همۀ زبان‌های موجود در جغرافیای آذربایجان» با سعۀ صدر و نگاه دانشگاهی (نه سیاسی و نه احساسی) توجه ویژه مبذول شود و تحقیقات و طرح‌های بنیادین در دستور کار قرار گیرد. این زبان‌ها عبارت خواهند بود از: فارسی به عنوان زبان ملی و زبان‌های ارزشمند دیگر منطقه به عنوان زبان محلی مردم  مانند: آذربایجانی، کُردی، تالشی، ارمنی و آشوری.

 

 

 

همچنین نمادهای راهبردی بنیاد فرهنگ و هنر، با توجه به سیاست‌های کلان کشور، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سند چشم‌انداز توسعه، تدوین شود. صورت‌بندی این اقدام می‌تواند چنین باشد: توجه به زبان فارسی به عنوان زبان ملی، توجه به ترکی آذربایجانی به عنوان شیوۀ تکلم محلی بیشتر مردم استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی.

می‌دانیم که با عنایت به روال‌های طی شده در استانداری، اداره ارشاد و وزارت کشور، موضوع «فرهنگستان زبان آذری!» به کلی منتفی شده و عملا «بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان» موضوعیت دارد.

بنابراین با توجه به مشورت دولت و نهادهای سیاستگذاری با کارشناسان و دلسوزان آذربایجان و رسیدن به چنین راهکاری، به نظر می‌رسد تمام نخبگان این خطه باید همت خود را مصروف راه‌اندازی این نهاد نموده و از طرح برنامه‌های موازی و خارج شده از دستور کار پرهیز کنند….!

 

تاسیس «بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان»، در حقیقت پاسخ به یک مطالبۀ نخبگی است نه مطالبه عمومی. بنابراین نخبگان واقعی باید از این فرصت استفاده نمایند./

افاضات استاندارآذربایجان غربی درافتتاح  بنیاد فرهنگ دراورمیه 

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :