محمود افشار یزدی ازتحریفگران تاریخ ،زبان وادبیات ترکی (۱)

محمود افشار یزدی یکی از نظریه پردازهای دوران رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی ، برای سرعت بخشیدن به هضم جمعیت ترکان آذربایجان

چیچست نیوز، سرویس تاریخ آذربایجان : محمود افشار یزدی ازتحریفگران تاریخ ،زبان وادبیات ترکی (۱)

 

 

محمود افشار یزدی یکی از نظریه پردازهای دوران رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی ، برای سرعت بخشیدن به هضم جمعیت ترکان آذربایجان در میان فارسیان می گوید :

”  تنها فایده ای که برای تدریس زبان ترکی در دبستانها و رواج رسمی آن در ادارات میتوان تصور نمود سهولت برای کودکان و مردم است…برای هرکس آسانتر است با زبانی که از مادر آموخته صحبت کند تا زبانی که باید در مدرسه بیاموزد ؛ اما زبان ترکی در آذربایجان تنها همین یک جنبه را ندارد . زبان ترکی یکی از عناصر مهم ملیّت بلکه مهمترین آنهاست، ..

اگر مردم آذربایجان توانستند روزنامه های  ترکی را به آسانی  بخوانند و به ترکی چیز بنویسند و شعر بگویند دیگر چه نیازی به فارسی خواهند داشت؟…

نگارنده با آموختن پنج دقیقه زبان ترکی هم در هر مدرسه یا دانشگاه آذربایجان مخالفم …میخواهم آموزش فارسی را اجباری و مجانی و عمومی نمایند و وسائل این کار را فراهم آورند تا ظرف سه سال یا زودتر همه مردم بدون استثنا هر دو زبان را بدانند . پس از آن کم کم و خود بخود کلمات فارسی به قدری در لهجه ترکی داخل خواهد شد که اقلا صدی شصت فارسی خواهد بود و این نسبت روز به روز زیادتر می شود تا به صدی هفتاد برسد و دو زبان یکی خواهد شد . ..

اگر این سیاست  فرهنگی را دولت بپذیرد و ملّت هم کمک کند، چه در آذربایجان و چه سایر شهرستانها،  برای من تردیدی نیست که بی هیچ زحمت و دردسری برای هیچ کس و مخالفتی از هیچ کجا به مقصود خواهیم رسید  بی آنکه آذربایجانیها احساس کرده باشند بعد از پنجاه سال به زبان فارسی ناحیه خودشان که باید آنرا لهجه ” آذری  تازه ” خواند صحبت خواهند کرد… باید حتما اینکار به دست خود آذربایجانیها صورت گیرد…آذربایجانیان باید خودشان پیشقدم شده و زبان ملی خود را رواج دهند تا کم کم ترکی که خارجی است برود…  مطلب از دو حال خارج نیست: یا آذربایجانی ایرانی هست، یا نیست. اگر هست ترک نمیتواند باشد..”

 

عباس اقبال آشتیانی از نژادپرستان ضد ترک، متولد ۱۲۷۵ شهر آشتیان و درگذشت ۱۳۳۴ شهر رم ایتالیا ( به عنوان رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا ) در عمر ۵۹ ساله خود که همواره در زمان رضاخان و فرزندش پستهای مهمی داشته بر علیه ترکان و زبان ترکی گستاخانه قلم فرسایی کرده و زبان ترکی را ” خَرمهره و خَزف ” و فارسی را ” دُرّ و گُهر ” خطاب می کند:

” … مضحک و عجیب نیست که جمعی مغرض یا بی خبر آنرا [ زبان ترکی را ]  به جای فارسی رسمی نمایند. اگر کسی ازعقل و ذوق نصیبی داشته باشد در معامله و مبادله هیچوقت دُرّ و گُهر را به خَرمُهره و خَزَف برابر نمی سازد .”

یکی دیگر از ترک ستیزان دوران پهلوی‌ها که بیشتر فعالیش در زمان پهلوی دوم بود و در سمتهای وزیر مختار و سفیر کبیر دوران محمدرضا پهلوی در خدمت این دودمان بود غلامعلی رعدی آذرخشی است . وی از پدر و مادر  تفرشی مقیم آذربایحان در سال ۱۲۸۸ در تبریز به دنیا آمد و در سال ۱۳۷۸ و در ۹۰ سالگی در تهران درگذشت. وی در یکی از اشعارش دشمنی خودرا بر علیه زبان ترکی چنین بیان می کند:

…چند تن گمراه فرصت جو در آذربایجان

می زنند از بهر ” ترکی” سینه در این گیرو دار

از پی ترویج ترکی خصم جان پارسی

جمله در بیگانه پروردن شده پروردگار

در بَرِ بار خَزَف گوهر شکستن کارشان

تا مگر بهتر شودشان زین شکستن کار و بار ..

لیک گویم بر ” دری” تفضیل ترکی نارواست

شهد نوشان را نباشد رغبتی بر زهرمار…  .

عارف قزوینی شاعر دوره رضاخان در میدان پانفارسی و تفکر راسیستی و غیر انسانی ،گوی سبقت را از دیگران ربوده در شعر گستاخانه ، احساسات پلید و افکار درونی خودرا علیه ترکان و زبان ترکی چنین بر زبان می آورد:

” زبان ترک از برای قفا کشیدن است

صلاح پای این زبان ز مملکت بریدن است

دو اسبه با زبان فارسی از ارس پریدن است

نسیم صبحدم برخیز ، بگو به مردم تبریز

که نیست خلوت زرتشت، جای صحبت چنگیز …”

“اقرار کردم و گفتم هزار لعنت حق به ترک و پدر ترک از صغیر و کبیر…” !!

( دیوان عارف ص ۲۹ )

به راستی با این تفکر راسیستی ، غیر انسانی و نفرت پراکنی های باصطلاح ایران‌دوستان، می‌توان زبان فارسی را بعنوان  زبان ملّی  گسترش داد؟!

 

رزومه محمود افشاریزدی:

دکتر محمود افشار یزدی (۱۲۷۲ یزد – ۱۳۶۲ تهران) ازنزدیکان درباره رضاشاه معاون وزیر فرهنگ  رژیم پهلوی  ، نویسنده و روزنامه‌نگار بود.

دکتر محمود افشار یزدی در ۲۸ آذر ۱۳۶۲ در ۹۰ سالگی در تهران درگذشت.

صاحب امتیاز موسس ونویسنده “مجله آینده “در سال ۱۳۰۴ شمسی

ایرج افشارفرزندش/

بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار: [ لینک سایت ]

 

مطالب مرتبط:

محمود افشار و ایرانیزاسیون :  [ لینک مطلب۱ ]    و   [ لینک مطلب ۲] 

 

آنهایی که ایرانی ترند نگاهی مختصر به اندیشه و افکار نژاد پرستانه:   [ لینک مطلب ]

 

نقدی بر افکار شوونیستی محمود افشارواختراع زبان آذری :   [ لینک مطلب ] 

 

ازدیگر تحریفگران تاریخ آذربایجان چه خبر؟ :  [ لینک مطلب ]

 

تحریف تاریخ ایران از زمان شروع حاکمیت پهلوی :  [ لینک مطلب ]

 

کسروی و تحریف تاریخ تورکان : بقلم حسین راشدی:  [ لینک مطلب ]

 

 

[ لینک مطلب ]

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :