فریبا وفی ،نویسنده آذربایجانی برنده جایزه بهترین رمان ۲۰۱۷

فریبا وفی ترلان رومانی‌نین یازاری آلمان‌ین ۲۰۱۷ینجی ایلینین ادبی لیتپُرم اودوله‌نه صاحاب اولدو ...

سرویس تاریخ آذربایجان ، خبروتحلیل از، محمد حسن نژاد (ایلغار)سردبیر بخش ادبیات تورکی :  ‍ نویسنده آذربایجانی برنده جایزه بهترین رمان سال ۲۰۱۷

 

 

 جایزه بهترین نویسنده خارجی سال ۲۰۱۷ از سوی موسسه لیت پروم «LITPRM» آلمان به فریبا وفی، نویسنده  آذربایجانی اهل تبریز تعلق گرفت.

 

 به نقل از وبسایت رسمی موسسه لیت پروم، فریبا وفی نویسنده رمان «ترلان» با به دست آوردن بیشترین آراء از سوی داوران، به عنوان بهترین نویسنده خارجی سال ۲۰۱۷ معرفی شد.

 

به گزارش چیچست نیوز، مراسم اهدای جایزه فریبا_وفی در نمایشگاه_کتاب_فرانکفورت برگزار خواهد شد. نمایشگاه کتاب فرانکفورت (FBF) بزگترین نمایشگاه کتاب جهان براساس شمار  ناشران حضور یافته و نیز تعداد بازدید کنندگان است. این نمایشگاه از تاریخ۱۹ الی ۲۳ مهر ۱۳۹۶ (۱۱ تا ۱۵ Oct) در فرانکفورت آلمان برگزار خواهد شد.

 

فریبا وفی از نویسندگان چیره دست آذربایجان است و رمان «ترلان» را ۱۶ سال پیش نوشته است. پس از ۱۶ سال از تاریخ انتشار کتاب، این موسسه‌ آلمانی با اعلام نام فریبا وفی به عنوان بهترین نویسنده سال ۲۰۱۷ این کشور از وی تقدیر کرد.

 

«LITPROM» موسسه‌ای غیردولتی است که با همکاری مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت و البته جمایت مالی دولت آلمان فعالیت می‌کند و هر ساله بهترین آثار منتشرشده در «آسیا»، «آفریقا»، و «آمریکای لاتین» را برای ترجمه به زبان آلمانی برمی‌گزیند و تلاش می‌کند مخاطب‌های آلمانی زبان را با آن اثر خاص آشنا کند.

 

«ترلان» ماجرای دختری تبریزی است که به دلیل گرایشات سیاسی چپ مجبور می‌شود، به کار نگبهانی مشغول شود. وی برای انجام این کار به همراه دوستش، «رعنا» به تهران می‌آید و وارد مدرسه نظامی می‌شود. علاقه زیادی به مطالعه دارد و همین موضوع سبب می‌شود به نوشتن داستان رو بیاورد.

 

فریبا وفی خالق آثاری چون «پرنده_من» و  «رویای_تبت» نیز است، داستان‌های این نویسنده آذربایجانی تاکنون به زبان‌های مختلفی از جمله #انگلیسی، #سوئدی، #عربی، و #ژاپنی ترجمه و منتشر شده است.

 

«فریبا وفی» سال ۱۳۴۱ در شهر «تبریز» به دنیا آمده. اولین مجموعه داستانی وی تحت عنوان «در_عمق_صفحه» در سال ۱۳۷۵ در نشر «چشمه» و دومین مجموعه وی با نام «حتی_وقتی_می‌خندیم» در نشر «مرکز» منتشر شده است.

فریبا وفی ترلان رومانی‌نین یازاری آلمان‌ین ۲۰۱۷ینجی ایلینین ادبی لیتپُرم اودوله‌نه صاحاب اولدو

 

برگی از زندگینامه فریبا وفی :

فریبا وفی در اول بهمن ماه سال ۱۳۴۱ در تبریز به دنیا آمد. از نوجوانی به داستان‌نویسی علاقه‌مند بود و چند داستان کوتاه‌اش در گاه‌نامه‌های ادبی، آدینه، دنیای سخن، چیستا، مجله زنان منتشر شد. اولین داستان جدی خود را با نام «راحت شدی پدر» در سال ۱۳۶۷ در مجله آدینه چاپ کرد. به گفته خود وی، هنوز جرئت نکرده بود نام کامل خود را در پای داستانش بنویسد. وفی این داستان را «خودجوش‌ترین» داستانش می‌داند.

نخستین مجموعهٔ داستان‌های کوتاه او به نام «در عمق صحنه» در سال ۱۳۷۵ منتشر شد و دومین مجموعه، با نام «حتی وقتی می‌خندیم» در سال ۱۳۷۸ چاپ شد. نخستین رمان او «پرنده من» در سال ۱۳۸۱ منتشر شد که مورد استقبال منتقدان قرار گرفت. این کتاب برنده جایزه بهترین رمان سال ۱۳۸۱، جایزه سومین دوره جایزه هوشنگ گلشیری و جایزه دومین دوره جایزه ادبی یلدا شد و از سوی بنیاد جایزه ادبی مهرگان و جایزه ادبی اصفهان مورد تقدیر واقع گشت. هم‌چنین این کتاب به زبان‌های انگلیسی، ایتالیایی، آلمانی و کردی سورانی و ترکی استانبولی ترجمه شده است و تاکنون به چاپ بیست و یکم رسیده است.

رمان سوم او «رؤیای تبت» که در سال ۱۳۸۴ منتشر شد و چندین جایزه از جمله جایزه بهترین رمان هوشنگ گلشیری و مهرگان ادب را دریافت کرد و تا کنون به چاپ سیزدهم رسید. همچنین رمان «رازی در کوچه‌ها» به زبان نروژی و فرانسه ترجمه شده است داستان های کوتاهی از فریبا وفی به زبان های انگلیسی ، ژاپنی ، روسی ، عربی ، ترکی … ترجمه شده است . آخرین رمان فریبا وفی «بعد از پایان» و آخرین مجموعه داستان او «بی باد بی پارو‌» نام دارد . فریبا وفی دیوان اشعار پروین اعتصامی را به نثر برای نوجوانان بازنویسی کرده است

وفی هم‌اکنون با همسر و دختر و پسرش در تهران زندگی می‌کند.

 

خبروتحلیل از : محمد حسن نژاد (ایلغار)سردبیر بخش ادبیات تورکی

 

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :