نشان درجه یک هنری برای لالایی‌خوان قشقایی

«پروین بهمنی» لالایی‌خوان وپژوهشگر حوزه موسیقی اقوام و نواحی، نشان درجه یک هنری برای آواز گرفت.

سرویس تورکجه : «پروین بهمنی» لالایی‌خوان وپژوهشگر حوزه موسیقی اقوام و نواحی، نشان درجه یک هنری برای آواز گرفت.

 

 

یک لالایی‌خوان پیشکسوت ترک قشقایی نشان درجه یک هنری برای آواز گرفت

 

به گزارش چیچست نیوز  پروین بهمنی – لالایی‌خوان پیشکسوت قشقایی و پژوهشگر حوزه موسیقی اقوام و نواحی – در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد : سرانجام نشان درجه یک هنری را به من دادند.

 

این هنرمند پیش از این، نشان درجه دو هنری را در بخش «پژوهش» گرفته بود و این‌بار نشان درجه یک را که معادل دکتری است ، برای آواز دریافت کرده است.

 

این موسیقیدان و پژوهشگر متولد سال ۱۳۲۸ در ایل قشقایی است. او کودکی خود را در ایل گذراند و سال‌ها به‌عنوان آموزگار در مناطق مختلف عشایری استان فارس خدمت کرد . بهمنی در چند دهه‌ی اخیر، در انتشار کتاب‌هایی مانند «داستان‌ها و حکایت‌ها و افسانه‌های اقوام ترک»، «ایران ترکلر» ، «جغرافیای محیط عاشقی ترکان ایران» و چند کتاب دیگر همکاری داشته است.

 

این هنرمند همچنین آلبوم‌هایی را مانند «خدای من غریب»، «به یاد فرود»، «مجموعه نغمه‌های عاشقی قشقایی»، «آوازهای قشقایی» و چند آلبوم دیگر منتشر کرده است.

 

پروین بهمنی چند سال پیش در جریان برگزاری «فستیوال فرهنگ، ادبیات و موسیقی ترکان جهان» در قزاقستان، به پاس زحماتی که در چند دهه‌ی گذشته در عرصه‌ی فرهنگ کشیده بود، به‌عنوان «بانوی برگزیده فرهنگی ترکان جهان» معرفی و تقدیر شد.

 

دبیر تورکجه: حسن نژاد

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :