جزئیات مراسم تنفیذ حکم حسن روحانی دوازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران

سرویس سیاسی واجتماعی چیچست نیوز : امروزپنجشنبه  ۱۲ مرداد ،مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری حسن روحانی دوازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران در محضر رهبر انقلاب اسلامی آغاز شد.

 

 

 

 

 

 

مراسم تنفید حکم ریاست‌جمهوری حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در محضر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینه امام‌خمینی(ره) آغاز شد.

رئیسان سه قوه و رئیس مجلس خبرگان در کنار آیت‌الله خامنه‌ای در جایگاه مخصوص حضور داشتند. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق، از جمله دعوت شدگان به این مراسم بود.

چند تن از اعضای خانواده آیت‌الله روح‌الله خمینی، از جمله دختران و نوه او، محمدباقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و ابراهیم رئیسی، نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، هادی خامنه‌ای، و علی اکبر محتشمی پور، از رهبران جناح اصلاح طلب در جمهوری اسلامی، و شماری از مقامات دیگر حکومتی و دیپلمات‌های مقیم تهران در این مراسم حضور داشتند.

 

چهار سال پیش حسن روحانی در شرایطی رئیس جمهور شد که یک سال از آغاز تحریم نفتی ایران می‌گذشت و کشور رشد منفی اقتصادی و تورم بالای ۳۰ درصدی را تجربه می‌کرد. در عرصه سیاست داخلی نیز ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد نه تنها کمکی به التیام شکاف‌های ایجاد شده در اثر اعتراض‌های انتخاباتی سال ۱۳۸۸ نکرده بود، که با جنجال‌های پیاپی به اعتبار عمومی و روابط داخلی اصولگرایان هم صدمه زده بود.

آقای روحانی برای قفل‌های در هم اقتصاد، سیاست داخلی و دیپلماسی ایران یک کلید داشت: اعتدال.

 

گزیده سخنان روحانی درمراسم تنفیذ:

 

روحانی با بغض در مراسم تنفیذ: خدایا! از تو عزت می خواهم نه خودخواهی، از تو شرافت می خواهم نه خودرایی

/ خداوندا یاریم کن تا در تحمل سختی‌ها و ناملایمات صبور باشم و در مقابله با ظلم و جور جسور، در کنار زدن پرده ریا و تزویر توانا و در شنیدن صدای مردم شنوا باشم

از تو می خواهم همه کینه توزی ها را به مهربانی بدل بفرمایید

رییس جمهور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری خود با بیان اینکه ما صدای مردم را بار دیگر شنیده ایم، تصریح کرد که باید به امید آنها توجه کنیم.

روحانی همچنین بیان کرد: ایران با همه عظمت و شوکت تاریخی‌اش در برابر اسلام از سر اعتقاد تسلیم شد و به شوق برابری انسان‌ها در برابر خدا و حکومت قانون پیام وحی را به جان پذیرفت و آنچه ایران را به اسلام آورد،  نه برق شمشیر،‌ که نور نبوت و امامت بود و اینک هزاران سال پس از ورود اسلام به این سرزمین آن را چنان با حکمت محمدی آمیخته که جدایی آنها از هم ناممکن است.

 

وی اظهار کرد: ما ایرانی هستیم و مسلمان و دوستدار اهل بیت،  ما امامت را از امام علی (ع)، شهادت را از امام حسین (ع) و شریعت را از امام صادق (ع) آموختیم،‌ اما امام رضا (ع) به ما سیاست را آموخت و به ما آموخت که چگونه می‌توان در سخت‌ترین دوران که عصر جنگ قدرت است، عظمت شیعه را احیا کرد چون می‌توان در دورانی که حریف سرگرم جنگ قدرت است،‌ با یک تصمیم درست به نفع آرمان امامت عمل کرد.

 

رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: امام رضا (ع) با اکراه و اجبار نیابت در حکومت را پذیرفت تا شیعه را به عنوان یک مذهب سیاسی و اجتماعی احیا کند و ارکان سلطنت عباسی را که به نام خلافت خود را وارث نبوت می خواندند به لرزه در آورد.

 

روحانی همچنین بیان کرد: حمد و سپاس خدای را که شاهد حضور اراده الهی در این سرزمین در سقوط طاغوت و صعود حق بوده‌ایم،‌ امامی که پس از سالها تبعید و مبارزه خودباوری،  استقلال،‌ آزادی و عزت را به ملتش ارزانی داشت و ملتی که از میان همه نظام های حکومتی جمهوری اسلامی را به عنوان تنها مسیر درست برای حراست از آزادی،‌ استقلال و فرهنگ خود برگزید،‌ اولین دستاورد آن تصویب قانون اساسی بود.

 

رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: قرن شمسی حاضر که به پایان آن نزدیک می‌شویم دوران تجربه اندوزی برای مواجهه هوشمندانه ایران اسلامی با جهان مدرن بود. ما در چهار دهه گذشته درس های زیادی آموختیم که آن را توشه راه در پیش روی خود قرار می دهیم.

 

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ترکیبی یکپارچه از جمهوریت و اسلامیت است و نباید هیچ یک از این دو نادیده گرفته شود. جامعه از نظر سبک زندگی تنوع دارد. زن،‌ مرد،‌روستایی و شهری به یک شیوه زندگی نمی کنند و این تفاوت تنوع را باید به رسمیت شناخت و پاس داشت.

 

روحانی با بیان اینکه همه اقوام پاره تن مام وطن هستند، یادآور شد: همه حق دارند خواهان توجه و مشارکت بیشتر باشند تا توسعه سیاسی،  اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی متوازن صورت گیرد. با وجود گام‌های بلندی که برداشته ایم هنوز تا رسیدن به قدرت تاثیرگذار در سطح منطقه و جهان فاصله داریم.

 

وی همچنین بیان کرد: نباید نقش مردم و جوانان را نادیده بگیریم. اذعان داریم که برای ساختن آینده‌ای که تجلی آزادی،‌ امنیت،‌ آرامش و پیشرفت باشد ناگزیر از اتکای بیشتر به توانمندی‌های بی پایان مردم و جوانان هستیم. امروز همه فعالان در کشور به این باور رسیده‌اند که فراتر از شعارهای رنگارنگ چاره‌ای جز جامعه‌ای عادلانه و با مشی اعتدالی نداریم.

 

رئیس دولت دوازدهم در ادامه تاکید کرد: حمایت برابر و دور از فساد برای همه، بالا بردن آستانه تحمل و مدارا،‌ نظام اجتماعی قدرتمند برای حفاظت افراد جامعه در برابر سختی‌ها، تلاش دولت برای دستیابی مردم به حقوق خود، ریشه کن شدن فقر، مهار تورم،‌ سربلندی ملت در محافل بین المللی ، دستیابی به بازارهای منطقه و جهان،‌ رشد فضای آزادی و معنوی،  دسترسی آزاد به اطلاعات،‌ برابری مقابل قانون، آینده مطمئن، اظهار نظر، گفت‌وگو و در جریان امور کشور قرار گرفتن حق مردم است.

 

وی افزود: این احقاق حقوق جز با همیاری، همدلی،‌اعتدال،‌ دوری از افراط و تفریط،‌ اصالت دادن به قانون و فرهنگ قانون گرایی میسر نمی‌شود. مفتخریم که همه مردم اتفاق نظر دارند. در جمهوری اسلامی میزان رای ملت است و ملت از طریق صندوق رای نظرشان را درباره سیاست ها و شیوه‌های اداره کشور اعلام  می‌کنند و نظام امین رای مردم است و آن را حق الناس می‌دانند و توانسته اعتماد شهروندان به صندوق‌ها را جلب کند.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم با تمام وجود به میدان آمدند،‌ خاطر نشان کرد: مردم با رای دوباره خود با نظام، رهبری،‌ دولت و منتخب خود تجدید پیمان کردند و به میدان آمدند و به زیبایی کار خود را به پایان رساندند و اکنون بار مسئولیت به دوش ما نهاده شده که دوباره آمده‌ایم برای اعتلای اسلام سربلندی ایران،‌ اقتدار اسلام و خدمت به همه مردم ایران.

 

وی همچنین عنوان کرد: ما صدای مردم را بار دیگر شنیده ایم و باید به امید آنها توجه کنیم. ما برکات بزرگ این مردم سالاری دینی را دیدیم که از طریق نامزدهای مختلف خواست‌های مردم مطرح می‌شود و مردم از طریق رای دادن احساس می‌کنند که در تعیین سرنوشت خود مشارکت دارند که این باعث افزایش دلبستگی مردم به نظام می‌شود تا نظام عاریتی نباشد. امروز نظام در عواطف و قلوب مردم ریشه دارد.

 

روحانی با اشاره به اینکه نظام متکی به آراء مردم است، گفت: این باعث می‌شود که نظام دچار بن بست نشود. در دیکتاتوری‌ها چون خودشان را فارغ از مردم می‌دانند امکان حکومت براساس تحولات اجتماعی از بین می‌رود به همین دلیل با یک انقلاب و شورش حاکمان گویا تازه بیدار می‌شوند و صدای مردم را می‌شنوند.

 

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: از برکات دیگر انقلاب این بود که نگاه حکیمانه امام در پیگیری نظام باعث شد نظام با تحولات خود را بازسازی کند. همه ما پذیرفته‌ایم که در جامعه ۸۰ میلیونی به حکم طبیعت انسان درباره موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی،‌اقتصادی و فرهنگی طیف گسترده‌ای از مواضع وجود دارد و برای اداره این رای مردم است که از بین دیدگاه‌ها راه خود را انتخاب می‌کند. گردن نهادن به صندوق رای  بیانگر بلوغ و رشد جامعه است.

 

روحانی با بیان اینکه بدون شک دستاورد بزرگ مردم سالاری مرهون راهبری امام راحل است، اظهار کرد: امام با یک نگاه راهبردی و با یک مشی ملی بستر رشد و نمو فرزندان انقلاب با سلایق سیاسی مختلف را فراهم آوردند.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دستیابی به دستاوردهای مهمی در زمینه رفع فقر و ایجاد عدلت اجتماعی از آرمان‌های انقلاب اسلامی بود، اظهار کرد: دولت‌ها از ابتدای انقلاب خدمات فراوانی را ارائه کردند تا فاصله میان فقیر و غنی را کاهش دهند و در نتیجه این اقدامات نظام توانست نسبت درآمد ۱۰ درصد غنی به ۱۰ فقیر را از ۲۵ برابر در سال ۵۶ به ۱۴ برابر در سال ۹۴ کاهش دهد.

 

رئیس جمهور تاکید کرد: وجود بیمه همگانی و اجرای طرح تحول سلامت،‌ قدم‌های خوبی است که برداشته شده و با این حال همچنین وضعیت فقر زیبنده مردم و نظام جمهوری اسلامی نیست.

 

روحانی با بیان اینکه یکی از اهداف دولت دوازدهم ریشه کن کردن فقر مطلق از کشور و ایجاد نظام تامین اجتماعی و حفظ آن است اظهار کرد: امیدواریم در پایان این دوره شاهد کارنامه درخشانی در زمینه کاهش فقر و ایجاد عدالت اجتماعی باشیم.

 

وی افزود: البته برای ایجاد عدالت اجتماعی و رفع فقر نیازمند تولید ثروت هستیم وگرنه فقر را میان مردم تقسیم می‌کنیم و رفع فقر نیز در گرو ایجاد شغل است که یکی از مجاری وجود فقر بیکاری است و به همین دلیل کشور ما نیازمند ایجاد شغل است تا شرایط نیز برای رشد اشتغال فراهم شود که می ‌دانیم برای ایجاد چنین شرایطی نیازمند فناوری‌های پیشرفته و نوین هستیم.

 

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت دوازدهم برنامه اقتصادی خود را بر مبنای سیاست‌های کلی نظام،‌ اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ قانون اساسی قرار داده است، گفت: ما به دنبال ایجاد یک انقلاب اقتصادی در کشور هستیم و امروز نیز کشورها در جهانی در هم تنیده در همسایگی هم قرار گرفته‌اند که نمی توان در چنین شرایطی توسعه ملی را جز با تعامل سازنده با جهان که در سند چشم انداز نیز به آن اشاره شده است ممکن ساخت.

 

روحانی ادامه داد: کشور ما اگرچه از سر عزتمندی هزینه استقلال خود را می‌پردازد،  اما هیچگاه تحمیل انزوا را از سوی دشمنان نمی‌پذیرد و خواست بدخواهان در جهت دور نگه داشتن ایران از بهره‌گیری از تجربه‌های جهانی و حضور در عرصه بین الملل و تعامل با جهان را نمی‌پذیرد و ما نیز معتقدیم برجام سند حسن نیت جمهوری اسلامی در ایجاد تعاملی سازنده با جهان است.

 

وی با بیان اینکه اعلام می‌کنم با پایان انتخابات فصل همدلی و همراهی آغاز شده است، گفت: امروز وقت آن است که با گفت‌وگو و انسجام به دنبال پیدا کردن بهترین‌ راهکارها با همراهی همه شخصیت‌ها و آحاد مردم برای ایجاد پیشرفت و توسعه و ساختن آینده ای درخشان هستیم و من نیز از خداوند برای این ملت بزرگ و صبور آینده‌ای روشن مسئلت می‌کنم.

 

رئیس جمهور در پایان  اظهار کرد: ای خداوند اینک که این ملت بزرگ بار دیگر این بنده کوچک را برای خدمت به خود برگزیده است و من را شایسته خدمت به آرمان‌های این ملت یافته است، امیدوارم تا در تحمل سختی‌ها و ناملایمات صبور باشم و در مقابله با ظلم و جور جسور و در شنیدن صدای مردم شنوا و در پاسخ به مطالبات آنان توانمند و در رساندن این ملت به مطلوبات خود پایبند و در بازشناسی ناراستی‌ها و کژی‌ها بینا و در کنار زدن پرده ریا و تزویر توانا باشم و همچنین از خداوند می‌خواهم که حسادت‌ها را به همکاری و ایجاد اختلافات را به همدلی بدل کنند.

 

گزیده ای ازسخنان رهبری:

رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ:

تعامل گسترده با دنیا توصیه همیشگی ماست / از نظرات مخالف، آشفته نشوید، بگذارید اگر مخالفان نظری دارند، بگویند؛ انتقاد را بپذیریم، به معنای تحمل کردن / در برابر هر سلطه طلبی با صلابت و قدرت ظاهر شوید؛ هزینه تسلیم مقابل رژیم های زورگو بیشتر از مقاومت است

 

 

آیت‌الله خامنه‌ای در حکم تنفیذ، ضمن ابراز رضایت از حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری، گفت که به پیروی از نتیجه این انتخابات، آقای روحانی را به ریاست جمهوری منصوب می‌کند. در بخشی از این حکم آمده است: “لازم می‌دانم بار دیگر در اجرای برنامه اقتصادی مقاومتی و توجه ویژه به موضوع اشتغال و تولید داخلی تاکید کنم و یادآوری نمایم که رای ملت و تنفیذ آن موکول به حفظ و رعایت صراط قویم و مستقیم اسلامی و انقلابی است.”

 

 

 

رئیسان سه قوه و رئیس مجلس خبرگان در جایگاه مخصوص حضور داشتند

حسن روحانی در سخنان خود گفت که تلاش دولت بر آن است که “مردم به حقوق خود دست یابند، مهار تورم، رشد اقتصادی و ریشه کن کردن فقر حق مردم است. برابری در برابر قانون حق مردم است.” وی افزود: احقاق حقوق مردم “جز با همیاری و اعتدال و دوری از افراط و تفریط و اصالت دادن به حاکمیت قانون حاصل نمی‌شود.”

رئیس جمهوری در بخش دیگری از این سخنرانی به مسایل اقتصادی اشاره کرد و با تاکید بر لزوم ایجاد شغل برای مبارزه با فقر، برجام را اقدامی برای بازسازی اقتصادی ایران توصیف کردو گفت: “گذر از دشوارترین تحریم‌ها با ترکیبی از قدرت دیپلماسی و برخورداری از توان بازدارنده دفاعی اولین گام در چنین مسیری بوده است.”

آقای روحانی در مورد ساخت جامعه ایرانی گفت: “ما آموخته‌ایم که جامعه ایرانی از لحاظ سبک زندگی دارای تنوع است، زنان، مردان، جوانان، روستائیان و شهرنشینان ما به یک شیوه زندگی نمی‌کنند و همه برداشت یکسانی از فرهنگ و هنر ندارند.” وی افزود: “این تفاوت و تنوع را باید به رسمیت شناخت و پاس داشت چه اینکه همه اقوام ایرانی پاره تن مام وطن هستند و حق دارند که خواهان توجه و مشارکت بیشتر باشند تا توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی متوازن و عادلانه در همه کشور محقق شود.”

 

حکم تنفیذ دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

این مراسم با سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای خاتمه یافت. وی در سخنان خود ابراز امیدواری کرد که “مسئولانی که همراه با رئیس جمهور محترم و منتخب وارد میدان عمل خواهند شد، با ابتکارات جدید، با توانمندی‌هایی بیش از گذشته ملت را خرسند کنند، خوشحال کنند و همین خواسته‌ها و مطالبی که رئیس جمهور بیان کردند، اینها را اجرا کنند.”

رهبر جمهوری اسلامی برگزاری مراسم تنفیذ و حکم انتصاب رئیس جمهوری را “نماد مردم سالاری دینی” دانست و یادآور شد که این دوازدهمین بار است که چنین مراسمی برگزار می‌شود. وی مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را مهمترین مساله در کشور توصیف کرد و خطاب به دولت گفت که “باید این را به نقطه قابل قبولی در پایان سال چهارم برسانید.”

آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه‌های دیگر خود به مقامات دولت جدید، بر اجرای برنامه ششم تاکید ورزید و آن را مهم دانست. وی گفت که باید “اتحاد ملت” مهم شمرده شود و از دودستگی پرهیز شود.

وی در مورد سیاست خارجی جمهوری اسلامی، از وجود دشمنان سخن گفت و اظهار داشت که نظام جمهوری اسلامی امروز نیرومندتر از گذشته است و می‌تواند در برابر “دشمنان” مقاومت کند. او “رژیم” ایالات متحده را “از همه متجاوزتر و وقیح تر” توصیف کرد و به دولت توصیه کرد که “در مقابل اینها با اقتدار و صلابت ظاهر شوید.” آیت‌الله خامنه‌ای گفت که “تعامل بین‌المللی نباید ما را از این نکته که دشمنانی به نابودی ما کمر بسته‌اند غافل کند.”

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار آن شد که “التهاب آفرینی و دودستگی های مضر نشود” و افزود که “مردم سلائق مختلفی دارند، بگذاریم مردم با سلائق مختلف در کنار هم زندگی کنند.”

 

 

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :