دریاچه ارومیه بعد از احیا هم به حالت اولیه خود باز نمی‌گردد!

این مقدار آب از دارایی حوضه آبریز دریاچه ارومیه نمی‌تواند پاسخگوی این دریاچه باشد...

سرویس محیط زیست : مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه این مقدار آب از دارایی حوضه آبریز دریاچه ارومیه نمی‌تواند پاسخگوی این دریاچه باشد، افزود: ما هرچه در مصرف آب نیز صرفه‌جویی کنیم نمی‌توانیم دریاچه قبلی را داشته باشیم.

 

 

چیچست نیوز : مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: بنا به تحقیقات ستاد احیای دریاچه ارومیه، این دریاچه بعد از پایان مرحله احیا به حالت اولیه خود یعنی ۳۰ سال قبل بازنمی‌گردد.

مسعود تجریشی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، ضمن تشریح آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: با توجه به تحقیقاتی که توسط کار‌شناسان و صاحب‌نظران دریاچه ارومیه انجام گرفته است دریاچه ارومیه بعد از احیا به حالت ۳۰ سال گذشته بازنمی‌گردد.

 

مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: این دریاچه ۴۰ میلیارد مترمکعب آب پشت سد‌ها داشت که اکنون کل دارایی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال به ۷ میلیارد مترمکعب رسیده است که ۵ میلیارد مترمکعب آن در بخش کشاورزی، نیم میلیارد مترمکعب در مصارف خانگی و آب شرب و یک و نیم میلیارد آن وارد دریاچه ارومیه می‌شود.

 

وی با بیان اینکه این مقدار آب از دارایی حوضه آبریز دریاچه ارومیه نمی‌تواند پاسخگوی این دریاچه باشد، افزود: ما هرچه در مصرف آب نیز صرفه‌جویی کنیم نمی‌توانیم دریاچه قبلی را داشته باشیم.

تجریشی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مرحله تثبیت دریاچه ارومیه با موفقیت گذرانده شد امید به احیای این دریاچه قوت می‌گیرد، در واقع با افزایش و کاهش دما، با تغییر در میزان بارندگی‌ها و برخی تغییرات دیگر دریاچه ارومیه تر و خشک می‌شود اما از بین نمی‌رود.

 

مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه، تصریح کرد: به‌طوری که بعد از اتمام این دریاچه، مانند قبل پلیکان‌ها در آن شنا می‌کنند آرتمیای دریاچه احیا می‌شود، مردم می‌توانند در آن شنا کنند و غبارهای نمکی نیز از بین می‌رود، امسال سطح دریاچه ارومیه به ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع رسیده است و شاهد هستیم که آرتمیا و پلیکان‌ها به این دریاچه بازگشته‌اند این نشان می‌دهد که مراحل احیا با موفقیت طی می‌شود ولی احیای آن نیاز به زمان دارد.

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :