جشنواره انگور درحدتیم ملی ووزارت کشاورزی

جشنواره انگور فرصتی برای بیان دغدغه های باغداران است وزحمت مدیرکل کشاورزی را کم میکند!

سرویس اجتماعی : جشنواره انگور درحالی پا به برگزاری پنجمین دوره اش میگذارد که علی رغم برخی انتقادات که اغلب مغرضانه است ونشان به آن نشان که همچنان نقدی به  غائبین اصلی آن یعنی میراث فرهنگی  واداره کل کشاورزی  ندارد!  

 

میراث فرهنگی انگارفقط بلداست رقص کوردی را بالباس پژاک درنمایشگاههایش جاری وساری کند!

 

یا اداره کل کشاورزی که هنوز نتوانسته شناسنامه کامل  انواع انگورهای اورمیه را تهیه ودرجشنواره انگور بنمایش وآگاهی عمومی بگذارد.

نقدی بر عملکرد تهیه میوه وخشکبارجماعت آذربایجان غربی که تامین کننده ونظارت کننده برقیمت وکیفیت است دیده نمیشود

 

جشنواره انگور با همه کاستیها ونواقصش که سال به سال توسعه یافته تر برگزارمیشود بزرگترین جشنواره مردم آذربایجان است که فرهنگ وفولکلور آن را با شجاعت به نمایش گذاشته واثرآن از صدها کتاب ونشریه ماندگارتراست زیرا نسل  امروزی  را که سالی یکباربه باغ پدرسرنمیزندبا فولکلوردیرین آذربایجان مستقیما وبی واسطه آشنا میکند.

 

جشنواره انگور دستاوردیست که مخالفینش  به بهانه آن مجریش را میکوبنداما حالا دیگر جشنواره با فرهنگ زنده این مردم اجین شده ومردم طالب ودوستداراین جشنواره شده اند.

 

اما لزوم برگزاری جشنواره انگور دلیل برعدول از نقد منصفانه  آن  نیست. جشنواره باید هرسال ادامه یابد بدعت بسیارخوبی است که به عرف تبدیل شده وهیچ جایگزینی درعنوان وزمان برگزاری  آن متصورنیست اما  شاید لازم است مدیریت  این جشنواره امسال بهتراز سال ماضی درواگذاری غرفه به فعالان فرهنگی  توجه ویژه ای داشته باشد جائی که غرفه برای فعالان فرهنگی  تامین نشده باشد حضورمبل فروشی معنایی نداردحتی اگر برای تامین درامدهای جشنواره ضرورت داشته باشد.

بله جشنواره انگور فرصتی برای بیان دغدغه های باغداران است وزحمت  مدیرکل کشاورزی را کم میکند!

 

۱۶ شهریور۹۶ آغاز جشنواره انگوراورمیه

 

به گزارش چیچست نیوز به نقل از روابط عمومی شهرداری : این جشنواره با اجرای ۲۲ برنامه فرهنگی با طعم انگور برگزارخواهدشد

 

ناصررکاب دبیر پنجمین جشنواره انگور گفت: خودکفایی در برگزاری جشنواره انگور اولویت اصلی شهرداری ارومیه است.

 

سالانه افزون بر ۲۴۰ هزار تن انگور از ۵۰ رقم از جمله حسینی، دانه بلند، ریش بابا، کشمشی، خلیلی یاقوتی، قرمز در آذربایجان غربی به خصوص  ارومیه برداشت می شود که این ویژگی این منطقه به ویژه ارومیه را به نام شهر انگور در سراسر کشور و حتی منطقه معرفی کرده ، ویژگی که چند سالی است منجر به برگزاری جشنواره ملی انگور می شود

 

شهردارحضرت پورنیز درباره این جشنواره گفت: جشنواره انگور فرصتی برای بیان مشکلات باغداران

 

وی گفت:  نگرش شهرداری بر بعد فرهنگی و اقتصادی محصول انگور استوار است که توجهات ملی و بین المللی را به این سمت جلب  کرده است.

 

محمد حضرت پور،شهردار ارومیه  با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره انگور ارومیه از تاریخ ۱۶ شهریورماه تا ۲۴ این ماه اظهار کرد: پنجمین دوره از جشنواره انگور با تفکری نو و برنامه ریزی های متفاوت برگزار خواهد شد و سعی داریم تا درآمدزایی در تمامی بخشها را برای شهرمان رقم بزنیم.

 

وی افزود: جشنواره انگور ارومیه علاوه بر اینکه فرصتی برای  شناساندن رقم های مختلف و با کیفیت بالای انگور ارومیه است، می تواند در جذب گردشگران نیز نقش ایفا کرده و توجه سرمایه گذاران در این حوزه و همچنین حوزه فرآورده های کشاورزی را جلب کند.

 

شهردار ارومیه گفت: انگور ارومیه امروز نیازمند توجهات ملی و بین المللی است تا با فروش رفتن آن به قیمت واقعی خود مطابق با بازارهای منطقه ای و بین المللی شاهد قدردانی از زحمات کسانی باشیم که بخش مهمی از چرخه اقتصادی شهر و استانمان را برعهده گرفته اند.

حضرت پور با اشاره به وجود انتقاداتی در جشنواره های دوره های گذشته ادامه داد: مطمئناً هرکاری که انجام می گیرد موافق و یا منتقدانی خواهد داشت و در این بین سعی کرده ایم تا با در نظر گرفتن بزرگان شهر و متخصصان امر بخشی از انتقادها را پاسخگو باشیم.

 

وی یادآور شد: شهرداری ارومیه برای تبلیغ و بازاریابی انگور این شهر هرآنچه در توان داشته در سالهای گذشته بکار برده و انگور ارومیه در حال تبدیل شدن به برند این شهراست و حجم وسیع مطالب و اخبار منتشرشده از انگور ارومیه در سالهای گذشته و در طی این جشنواره در رسانه های ملی اعم از مکتوب، مجازی و صداوسیما نشانگر آن است.

 

حضرت پور تصریح کرد: امسال نیز همانند سالهای گذشته در بحث صنایع دستی و گردشگری با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و در بحث علوم و فنون جدید کشاورزی و باغداری و بیان مشکلات باغداران با جهادکشاورزی و سازمان نظام مهندی کشاورزی و منابع طبیعی استان جلساتی داشته و همکاری های متقابل را شاهد خواهیم بود و غرفه هایی را به این امر اختصاص داده ایم.

 

وی اظهار کرد: انگور برای شهر ارومیه یک فرهنگ است و در این فرهنگ در ادبیات، فولکلور و سنن این دیار رسوخ کرده و ماندگار شده است و وظیفه نهادهای فرهنگی برجسته کردن آداب و رسوم اصیل و بومی است.

 

حضرت پور ادامه داد: از این رو شهرداری ارومیه با عمل به وظیفه خود در حوزه های فرهنگی در این موضوع نیز ورود کرده و طی برنامه ها، غرفه ها و نمایشگاههایی فرهنگ اصیل مردمان ارومیه را به رخ گردشگران خواهد کشاند و بنابر اعتراف متخصصان حوزه گردشگری یکی از مهمترین حوزه های جذب گردشگر و تبلیغ آن استفاده از جاذبه های فرهنگی است که ارومیه در این مورد یکی از اصیلترین شهرهای کشور است.

 

شهردار ارومیه گفت: در این جشنواره تمامی تلاشمان بر این خواهد بود که فرهنگ، هنر، ادب، تاریخ ، آداب و رسوم و ظرفیت های کشاورزی و باغداری و همچنین صنایع دستی و گردشگری شهر ارومیه و استان زیبای آذربایجان غربی را برای بازدیدکنندگان معرفی و همچنین کشاورزان و باغداران مدعو و بازدیدکننده را نیز با روش های نوین اصول آبیاری و باغداری آشنا کنیم.

 

حضرت پور تصریح کرد: امیدواریم امسال با کمک اصحاب رسانه و مطبوعات بتوانیم توانمندیهای شهر خود را بیش از پیش در اوضاع اقتصادی فعلی در سطح ملی و بین المللی بنمایانیم و هدف ارتقاء شهر ارومیه در تمامی حوزه ها باشد و اگر انتقاداتی نیز داریم در کنار اطلاع رسانی دلسوزانه برای شهرمان آنها را به گوش مسئولان اجرایی جشنواره برسانیم تا در روند کارها مدنظر قرار گیرد.

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :