زیباکلام، گروگان حزب دموکرات کردستان دیروز و مدافع کشور کردستان امروز!

ربایش زیباکلام ، آیا ربطی به موضع این روزهای زیبا کلام دارد که معتقد است جدایی کردستان مشروع است و ایجاد کشور کردستان امری انکار ناپذیر ؟

سرویس سیاسی چیچست نیوز: پس لرزه های نامه جنجالی اخیر زیبا کلام به آیت اله سیستانی درباره (تجزیه عراق ) بخوانیم  کمک دادن به استقلال کوردستان! سروصدای دنباله دارزیادی درجامعه نخبگان سیاسی برپا کرده است   امیرفرشاد ابراهیمی درتحلیل این نامه آسیمیله ازنوع اصلاح طلبی نوشت : 

 

خیلی‌ها صادق زیباکلام را با عنوان استاد علوم سیاسی می‌شناسند تا یک مدیر اجرایی. اما این استاد انشگاه در ابتدای انقلاب دستی بر آتش کارهای اجرایی داشت.

 

 استادی که با اظهار نظر‌های جنجالی در هر حوزه‌ای چند زمانی به سوژه اصلی رسانه‌های کشور تبدیل می‌شود در ماه‌های ابتدایی پیروزی انقلاب بانا امن شدن شهرهای مرزی ایران به عنوان نماینده نخست وزیر به شهرهای کردنشین اعزام شد تا اوضاع آن شهرها را بررسی کند و اطلاعات کاملی را در اختیار تهران بگذارد.

 

 او که در مهرماه سال۵۸ به‌عنوان نماینده نخست وزیر به شهرهای عمدتا کردنشین سفر کرده‌بود، توسط فرقه دموکرات کردستان از محل فرمانداری ربوده‌شد و وی را به نقطه نامعلومی‌بردند.

 

سرهنگ نجف زاده، جانشین وقت فرمانده  ارتش‌ در مهاباد در مورد وقوع این حادثه‌اعلام کرد: امروز«بیست و دوم مهر سال۵۸ »، هنگامی که  فرماندار مهاباد در مراسم تشیع جنازه رئیس شهربانی مهاباد در پادگان شرکت کرده بود، دموکرات ها به محل فرمانداری رفته و زیباکلام نماینده نخست وزیر را با خود به منطقه نامعلومی بردند.

 

رسم بود که دموکراتها و کومله ها هر کسی را که به گروگان می گرفتند یا سر بریده یا بی‌جان چند روز بعد در گوشه ای رها می کردند یا به واسطه گروگان شدن آنها باج می‌خواستند و یا طلب آزادی اعضای دربندشان را می کردند ، اما زیباکلام ، دو روز بعد از روبوده شدن سرانجام در ساعت۷ صبح، بیست و چهارم مهرماه آزاد شد.

 

نماینده نخست وزیر نحوه روبوده شدن خود را اینگونه بیان می‌کند:

 

چند مرد مسلح که سر و صورت خود را پوشانده بودند، به داخل فرمانداری آمدند و مرا به‌درون یک اتومیبل که خارج از فرمانداری بود هدایت کردند. بعد از گذشت سه ساعت، در محلی که تا کنون ندیده بودم، با گروهی از سران حزب دموکرات کردستان روبرو شدم و با آنها به مذاکره پرداختم.

 

دکتر زیباکلام  با ذکر اینکه من پیشنهادهای آن ها راشنیدم ، صد در صد امیدوارشدم که صلح و آرامش، فقط از راه مذاکرات سیاسی به کردستان باز خواهدگشت!

زیبا کلام اعلام می کند که به تهران باز خواهد گشت تا شرایط منطقه را به دولت، ارتش و مقامات مسئول گزارش کند.

 

خود او در مورد این ربایش مشکوک می گوید : «این اتفاق باعث شد که خلخالی و حسنی و خیلی‌های دیگر، از جمله عزت‌الله سحابی و هاشم صباغیان، به من مشکوک شوند  و تصریحاً و تلویحاً بگویند زیباکلام به نفع دموکرات‌ها کار می‌کند» و این تصویر ایجاد شد که زیباکلام جاسوس دموکرات‌ها است و به این ترتیب مذاکرات با حزب دموکرات کردستان متوقف شد.

 

نحوه ربایش و آزادی وی شک و ظن بسیاری از جمله سپاه پاسداران و همچنین خلخالی که به عنوان حاکم شرع به آنجا اعزام شده بود را برانگیخت .

سپاه زیبا کلام را برای توضیح در مورد عواملی که وی را ربوده بودند و مکانی که برده بودند احضار می کند اما زیبا کلام از رفتن به سپاه سرباز می زند و چمران را واسطه می‌کند ، سپاه کوتاه می آید اما خلخالی اعلام می کند که مدارک بسیاری از جمله اعتراف چند عضو فرقه دموکرات را در دست دارد که ثابت می کند زیبا کلام جاسوس است و باید بازداشت و اعدام شود!

 

زیبا کلام که اوضاع را اینچنین می بیند با پاسپورت  فرد دیگری (به گفته خود وی ) از کشور خارج می شود و به انگلیس می  رود و مشغول به تحصیل می شود و تا اواسط سال ۱۳۶۹ در انگلیس می ماند و نهایت با نظر مساعد رئیس جمهور وقت هاشمی رفسنجانی به ایران بازمی گردد .

 اما این سئوال همچنان پابرجاست که چه اتفاقی افتاد که ایشان از دست تروریست ها نجات یافت  چرا خلخالی به دنبالش بود؟ آن مدارکی که خلخالی معتقد بود دال بر جاسوس بودن وی است چه بود که حتی چمران و عزت الله سحابی و خیلی های دیگر را قانع کرده بود که وی جاسوس است؟!

 

و یک سئوال جدید دیگر ربایش آن سالها ، آیا ربطی به موضع این روزهای زیبا کلام دارد که معتقد است جدایی کردستان مشروع است و ایجاد کشور کردستان امری انکار ناپذیر ؟

 

بقلم  امیرفرشاد ابراهیمی

 

ابراهیمی  کارگردان و دبیر اسبق نشریه انصار  ایران است که پس از حوادث کوی دانشگاه و به دلیل انتقادات و اعتراضات شدید نسبت به آن حوادث بازداشت و زندانی شد.

او پس از آزادی، ایران را به مقصد ترکیه ترک و پس از ادامه تحصیل در آنجا ،  برای ادامه زندگی به کشور آمریکا رفت.

وی از سال ۲۰۱۱ به استخدام کمپانی گوگل درآمده است.

 

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :