پیامدهای تجزیه طلبی اقلیم کردستان وعقب نشینی ازکرکوک

نقشه واقعی قلمرو اقلیم کوردستان/ملت کورد عراق قربانی اهداف سیاسی بارزانی شدند!

سرویس سیاسی چیچست نیوز:  ملت کورد عراق قربانی اهداف سیاسی بارزانی شدند!

 

 

استقلال یا کشورگشائی مسئله اینست! عقلای کورد بخوبی میدانستندکه هیچ استقلالی با کشورگشائی درعصرامروز تحقق نمی یابداین عقلا توانستندبیش از۶۰ درصد ملت کوردرا علیه سیاستهای بارزانی  همراه خودسازند.

 

بارزانی  که در کارنامه خود قتل‌عام چند هزار کرد طالبانی را دارد. آینده و غرور ملی هم‌وطنانش را فدای جاه‌طلبی‌های سیاسی و توسعه‌طلبی ارضی خود کرد.

 

باید دید چرابارزانی که در شبکه تلویزیونی اربیل آب‌وهوای تبریز را به‌عنوان بخشی از کردستان بزرگ بیان می‌کرد، حتی یک وجب از خاک استان هم‌جوار خودش یعنی کرکوک را نیز نتوانست تصاحب کند؟

محدوده وقلمرو واقعی خودمختاری اقلیم کردستان

 

 

سیاستمداری همچون بارزانی از واکنش دولت مرکزی عراق، کشورهای همسایه، مردم ترکمان و عرب کرکوک در برابر توسعه‌طلبی‌هایش به‌خوبی مطلع بود اما دل درگرو قربانی شدن مردمش به بهای تبعیت ازاهداف سیاسی اسرائیل  داشت.

 

ملت کرد عراق از سال‌های اولیه فروپاشی امپراتوری عثمانی درراه دست‌یابی به استقلال مصائب و مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته‌اند، به‌گونه‌ای که ترمین استقلال و داشتن کشوری مستقل، برایشان به آرزویی بزرگ بدل شده است. تا جایی که سران احزاب مختلف کردی و حتی تروریستی به‌ظاهر مدافع حقوق مردم کرد همواره در تلاش برای بهره‌گیری هر چه بیشتر از این احساسات بوده‌اند و هرسال بخشی از خاک کشورهای همسایه را به‌عنوان کردستان بزرگ در نقشه مجعول خود به نمایش می‌گذاشتند.

سرابی بنام کردستان بزرگ !

مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق یکی از موج‌سواران این احساسات ملی بود. وی بزعم خودبا سواستفاده  از ضعف ارتش عراق  سعی کرد ضمن جلب حمایت گروه تروریستی پ ک ک با شعارهای پوپولیستی احساسات ملی مردمش را به جوش آورد تا بلکه بتواند با ضمیمه کردن منطقه ترکمان نشین و نفت‌خیز کرکوک به خاک اقلیم کردستان عراق، کشور مستقل کردی  اما نامشروع به ریاست خودش را تأسیس کند.

 

وی انتظار داشت مردم کرد در سرزمین‌هایی که متعلق به آن‌ها نیست در برابر تانک‌های ارتش عراق باجان خود مقاومت کنند تا از این طریق خواسته‌هایش را به کرسی بنشاند. تصاویر فرار مهاجران کرد از کرکوک نقشه‌های بارزانی را نقش بر آب کرد. هیچ ملتی از خاک خودش به این راحتی فرار نمی‌کند.

 

وقایع تلخ امروز بار دیگر ملت کرد و سردمداران احزاب سیاسی آن‌ها را به این نکته معطوف کرد که دل بستن به شعارهای تبلیغاتی کردستان بزرگ جز کینه و نفرت همسایگان نه یک وجب خاک عاید آن‌ها خواهد کرد نه استقلال سرزمین‌هایی که در آن ساکن هستند.

وقت آن رسیده است تا ملت کرد راه را بر سوءاستفاده سیاست‌مداران فاشیست و پوپولیست از احساسات ملی‌گرایانه اشان ببندند و درراه صلح و دوستی با مردم منطقه گام بردارند. افسران و سربازان پیش‌مرگ که در برابر داعش تا پای جان جنگیده بودند در برابر ارتش عراق هیچ انگیزه و توجیه دفاعی از شهری که اشغال کرده‌اند نداشتند. گویی تازه به خود آمده بودند که ما اینجا چه می‌کنیم؟!

 

ملت کرد باید بدانند که نتیجه ادبیات توسعه‌طلبانه و متجاوزانه احزاب به‌ظاهر مدافع آن‌ها جز دشمن‌تراشی و دور کردن آن‌ها از خواسته‌هایشان چیزی عایدشان نخواهد کرد. از خود بپرسید ازاین‌پس ترکمان‌ها و اعراب کرکوک، کردها را به چه چشمی خواهند دید؟ آیا این دشمنی و نفرت به این زودی از بین خواهد رفت؟ آیا دولت عراق و کشورهای همسایه بار دیگر به اقلیم اعتماد خواهند نمود؟ حوادث رخ‌داده در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال و تلاش برای تصرف کرکوک، استقلال اقلیم کردستان را سال‌ها به تعویق انداخت.

 

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :