افزایش تنش در بین سران اقلیم شمال عراق

سرویس سیاسی: پس‌لرزه‌های آزادسازی کرکوک در اقلیم شمال عراق ،افزایش تنش در بین سران اقلیم شمال عراق

 

 

 

 

بعد از عقب نشینی کوردهای طالبانی وبارزانی از شهر تورکمانی کرکوک  وحضورمقتدرانه ارتش عراق، هر یک از احزاب اقلیم شمال عراق با متهم نمودن طرف مقابل سعی در تبرئه جریان خویش از مسئولیت این شکست بزرگ دارد.

 

 در پاسخ به حملات رسانه‌های نزدیک به بارزانی به حزب اتحادیه میهنی کردستان مبنی بر خیانت سیاسیون و پیشمرگه‌های این حزب، رسانه‌های یکیتی نیز به این موضع‌گیری‌ها نشان داده و بارزانی را مسئول این شکست معرفی کردند.

 

دریکی از این واکنش‌ها مسئول دستگاه استخباراتی اتحادیه میهنی کردستان عراق (یکیتی) اعلام کرد: آنچه در کرکوک روی‌داده است نتیجه توطئه رفراندوم بارزانی بوده است. «لاهور شیخ جنگی» در ادامه تصریح کرد: ما را متهم به ضدیت با برگزاری رفراندوم می‌کردند اما اکنون مشاهده می‌کنید که کرکوک را هم از دست دادیم. برادرزاده طالبانی تأکید کرد که به هیچ شیوه مسعود بارزانی را رهبر خود نمی‌دانیم و لازم است استعفا دهد. مسئول امنیتی اتحادیه میهنی کردستان هدف بارزانی از برگزاری رفراندوم را خارج کردن کرکوک از کنترل اتحادیه میهنی کردستان دانست و گفت: آن‌ها در پی حفظ چاه‌های نفتی خود بودند.

 

در این میان جنبش تغییر از منتقدین برگزاری رفراندم بارزانی نیز وارد گود شده و خواستار انحلال حکومت فعلی اقلیم شمال عراق شد .این جنبش  در بیانیه‌ای درخواست انحلال حکومت اقلیم کردستان را مطرح و اعلام کرده است مسئولیت حوادث فعلی متوجه کسانی است که دستاوردهای چندین ساله کردها را فدای منافع شخصی و حزبی خود کردند. جنبش تغییر همچنین از حکومت عراق، توقف درگیری‌ها و خروج از مناطق کنترل‌شده را خواستار شده است. در بیانیه جنبش تغییر همچنین آمده است که اکنون درنتیجه رفراندوم بدون برنامه احزاب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق و یاران آنان، دستاوردهای اقلیم کردستان با تهدید و سرنوشت نامعلومی روبرو شده است. جنبش تغییر اوضاع کنونی را نتیجه شکست سیاست‌ها و عدم مسئولیت‌پذیری سران اقلیم کردستان دانسته است.

اخراج نیروهای اتحادیه میهنی به دستور بارزانی

وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان خروج واحدهای ۷۰ نیروهای پیشمرگ وابسته به اتحادیه میهنی کردستان را از این وزارتخانه اعلام کرده است. پیش‌تر فرماندهی کل نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان نیز در بیانیه‌ای نیروهای وابسته به اتحادیه میهنی کردستان را به خیانت و تسلیم سنگرهای پیشمرگ به نیروهای عراقی متهم کرده بود.

 

جماعت اسلامی کردستان: حوادث دیروز نتیجه اشتباه برگزاری رفراندوم بوده است

جماعت اسلامی کردستان در بیانیه‌ای با اشاره به حوادث کرکوک اعلام کرده است که آنچه روی‌داده است نتیجه اشتباه برگزاری رفراندوم و عقب‌نشینی آشکار از مناطق مورد منازعه است. در بیانیه این حزب اسلامی اقلیم کردستان همچنین آمده است که حوادث فعلی نتیجه عدم واقع‌بینی در پسا داعش، تصمیم اشتباه برگزاری رفراندوم، بی‌توجهی به مخالفت‌های داخلی و توصیه‌های کشورهای همسایه و قدرت‌های جهانی بوده است. جماعت اسلامی کردستان تأکید کرده است این حوادث ثابت کرد که با چنین تفکر و سیاستی نمی‌توان اقلیم کردستان را اداره کرد. در ادامه این بیانیه بر لزوم بازگشت به میز مذاکرات میان اربیل و بغداد تأکید شده است.

 

لازم به ذکر است احزاب کرد در حالی یکدیگر را متهم به اشتباه و خیانت می‌کنند که در سال‌های گذشته همه این احزاب با حمایت از سیاست‌های زیاده خواهانه بارزانی من‌جمله اشغال شهر تورکمانی کرکوک در کنار وی ایستاده بودند و اینک که از رسیدن به این خیال شوم بازمانده‌اند سعی در تبرئه خویش دارند.

 

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :