انقلاب اسلامی اُرومیه دربهمن۵۷ ،بهمن به پاکرد

گروه اجتماعی-انقلاب اسلامی در ارومیه نیز مثل دیگر شهرهای ایران جریان داشت.

a1

 

یکی از اتفاقات مهم در ارومیه حمله به مسجد اعظم ارومیه بود در دوم بهمن ماه که برای خودش داستانهایی دارد.a2

 

شهدای انقلاب اسلامی ارومیه

 

 

روزنامه اطلاعات در این روز نوشت : دیروز [۲/۱۱/۱۳۵۷] ۶۲ زندانی سیاسی در شهرهای مختلف کشور آزاد شدند. اسامی این گروه و شهرهایی که در آنجا زندانی بودند به شرح زیر است : … رضائیه: اکبر فتورایی، رضا باکری، محمد تقی افشانی نقده، حمید گلدوست، علی نوری حسین، شاهین رشیدی، ابراهیم ابراهیمی، احمد ملائی، کریم خضری [۹ نفر]a10

a7

a11

سرلشکر هومان طی یک پیام رادیویی اظهار می­کند که عده ­ای از نظامیان تندرو در غیاب وی که در مأموریت بوده به شهر ریخته و اقدام به تیراندازی کرده ­اند. ایشان طی این پیام اعلام می کند در این درگیری یک نظامی کشته و ۱۰ نفر مجروح گشته ­اند. در همین رابطه روابط عمومی ستاد بزرگ ارتشتاران اعلام می­کند دو نظامی کشته و ۱۳ نفر مجروح شده ­اند. و تعداد مجروحین غیر نظامی را ۶ تن اعلام می­کند.(روزنامه اطلاعات، سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۵۷، شماره ۱۵۷۶۷، ص ۳)

a9

 

یکی از شهدا از برادران مسیحی «به ­به سرگیزی» نام داشت. البته در این حادثه ۴ نفر دیگر نیز از هموطنان شهید شدند به نام­های : قهرمان جو، محمدباقر لاله دوست، حسین اعطایی و [حسین ساره بان]، و ۳۰ نفر دیگر نیز مجروح شدند. (روزنامه اطلاعات، پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۵۷، شماره ۱۵۷۶۹ ص ۲)

resized_430917_230

بقلم حسین غفاری :نویسنده آثاردفاع مقدس

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :