معنی «همه‌پرسی» هم عوض شد؛وقتی «راه‌پیمایی» می‌شود «رفرنداوم»!

…رفراندوم مد نظر آقای روحانی همان مفهوم و معنای حقیقی خود را دارد. اینکه مثلا عده‌ای دلواپس و ۸ درصدی! با رانت‌های موجود راه نیفتند و هر روز و هر هفته (آن هم بدون مجوز تجمع)، در مقابل وزارت خارجه تجمع نکنند
وقتی «راه‌پیمایی» می‌شود «رفرنداوم»!
گروه سیاسی چیچست نیوز: مصادره به مطلوب کردن حضور مردم در مراسم ۲۲ بهمن و سالگرد پیروزی انقلاب آغاز شد و در اولین گام، مدیر مسئول کیهان با بهره‌برداری از آن به رییس‌جمهور کنایه زده است که «این هم رفراندوم»!
حسین شریعتمداری در یادداشت روز پنجشنبه کیهان با عنوان «این هم رفراندوم» نوشت: توده‌های چند ده میلیونی مردم در حماسه حضور دیروز، دیدگاه و نظر خود را درباره چالش‌ هسته‌ای و مذاکرات پیش‌روی به وضوح و بدون‌ کمترین ابهامی بیان داشتند و رفراندوم مورد نظر رئیس‌جمهور محترم با شفافیت و صراحتی مثال‌زدنی و ماندگار صورت پذیرفت. نتیجه این رفراندوم آن که؛ حاضر نیستند امتیاز نقد بدهند و وعده‌های «نسیه» تحویل بگیرند. راه‌کار گشایش اقتصادی را در مراجعه به ظرفیت‌های داخلی – اقتصاد مقاومتی – می‌دانند و نه در چالش هسته‌ای…

گفتنی اینکه رییس جمهور اخیرا موضوع برگزاری رفراندوم در کشور راجع به مسائل مهم کشور را مطرح کرد و حالا آقای شریعتمداری، برگزاری راهپیمایی در سالگر پیروزی انقلاب را به رفراندوم! تعبیر و از این طریق به روحانی پیام داده است که این هم رفراندوم مدنظر شما! این در حالیست که معنی و مفهوم حقوقی رفراندوم (همه پرسی) با برگزاری راه‌پیمایی ارتباطی ندارد زیرا اگر غیر از این باشد همه نظام‌های سیاسی دنیا که در ممالک خود همه‌پرسی برگزار می‌کنند می‌توانند با منطق آقای شریغتمداری و حداقل برای جلوگیری از هزینه‌های برگزاری رفراندوم، با فراخوان یک راه‌پیمایی بگویند چون راهپیمایی برگزار کردیم، لذا رفراندوم نیازی نیست و به تعبیر کیهان بگویند: «این هم رفراندوم»!

به نظر می رسد، آقایان، سر لاک خود حتی قصد دارند الفبای حقوقی مفاهیم سیاسی را نیز به میل خود تغییر بدهند، زیرا می پندارند با یک جامعه ناآگاه مواجهند که هرچه بگویند و بنویسند باورشان می‌شود. رفراندوم مد نظر آقای روحانی همان مفهوم و معنای حقیقی خود را دارد. اینکه مثلا عده‌ای دلواپس و ۸ درصدی! با رانت‌های موجود راه نیفتند و هر روز و هر هفته (آن هم بدون مجوز تجمع)، در مقابل وزارت خارجه تجمع نکنند، به نام ملت ایران علیه توافق هسته ای جوسازی نکنند و یا توسط تشکیلات شهری فلان کاندیدای شکست خورده در انتخابات، در همین راهپیمایی ملی ۲۲ بهمن، هزاران بنر علیه تیم هسته‌ای ایران توزیع نکنند و…!

مفهوم همه پرسی مدنظر آقای رییس‌جمهور با آنچه امثال آقای شریعتمداری و دوستانشان در سر می‌پروانند (و خودشان هم به خوبی از آن آگاهند و نتیجه‌ برگزاری هر نوع همه پرسی را هم بهتر از هر کس دیگر می‌دانند!) یعنی، نظر و اراده واقعی اکثریت ملت در مسائل مختلف و البته پیچیده کشور ملاک قرار بگیرد. در غیر از اینصورت برای مثال اگر شما به خود حق مترادف دانستن «راه‌پیمایی» با «رفراندوم» را می‌دهید و اینگونه قصد دارید بسیاری از معانی و مفاهیم حقوقی را مصادره به مطلوب کنید به دیگران هم حق بدهید که مترادف‌سازی کنند. مثلا به جای آنهایی که خود را «دلواپسان» می‌خوانند بگویند: «منافع از دست‌داده‌ها» و امثالهم.

حالا که به تعبیر مدیر کیهان «رفراندوم مورد نظر رئیس‌جمهور» صورت پذیرفت، ظاهرا باید از مسئولان فرهنگستان زبان فارسی هم درخواست کرد تا تجدیدنظری در باره واژه رفراندوم و یا همه پرسی نموده و در مقابل واژه «همه‌پرسی» معنی جدید آن را بنویسند: «راهپیمایی»! همانطور که قبلا نگارنده از همین فرهنگستان درخواست کردم معنای واژه «فتنه» را هم به «هر نوع اعتراض» تغییر بدهند!

بهارنیوز

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :